İzmir İmplant - DentOmega Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği
diş implantı, titanyum implant, diş implantı tedavisi
387
page-template-default,page,page-id-387,ajax_fade,page_not_loaded,,no_animation_on_touch,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-16.7,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.2,vc_responsive

İmplantoloji / İmplant

İmplantoloji

Doğal dişlere en yakın alternatif olan diş implantları, ağırlıklı olarak titanyum ve titanyum bileşiklerinden hazırlanan diş köklerinin çene kemiğine yerleştirilmesi işlemidir. Yapay diş kökleri oluşturulurken vücudun daha kolay kabul ettiği ve vücutla herhangi bir etkileşime girmeyen titanyum tercih edilmektedir. Çene kemiğine yerleştirilerek oluşturulan diş kökleri üzerine ağızda eksik olan dişlerin yerine konulmasıyla hastanın hayat kalitesi önemli ölçüde artırılmaktadır. Diş implantları ile ilgili merak edilenleri aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

İmplantlar diş sağlığına katkı sağlar mı?

Diş implantlarının diş sağlığına faydalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Kaybedilen dişlerle hemen hemen aynı özelliklere sahip, doğal formda dişlerin elde edilmesini sağlar,
 • Kaybedilen dişin bulunduğu bölgedeki kemik kaybını önler,
 • Çiğneme sisteminin fonksiyonlarını sağlıklı bir biçimde devam ettirilmesini sağlar,
 • Çevrede bulunan dişlerin, kayıp dişten dolayı oluşan boşluğa kayarak şekil bozukluğu oluşturmasını önler.
İmplant tedavisi herkes için uygun mudur?

İmplantın yerleştirilebilmesi için uygun kalınlıkta, yükseklikte ve kalitede kemiği olan tüm hastalara implant tedavisi uygulanabilir. Dişlerin tamamı kaybedilmiş olsa dahi uygun kemik yapısı bulunması durumunda hemen, uygun kemik bulunmaması durumunda ise kemik oluşturma işleminden sonra tedavi uygulanabilir.

İmplant yapılacak bölgede yeterli kemik bulunmaması durumunda tedaviye nasıl devam edilir?

İmplant yapılacak bölgede bulunan kemiğin yapısının, kalitesinin ve kalınlığının yeterli olmadığı durumlarda kemik miktarını artırmak için kemik greftleri kullanılarak değişik kemik dokusu oluşturmak gerekmektedir.

Diş implantı tedavisi ne kadar sürmektedir?

Diş implantı tedavisi, diğer birçok yönteme göre daha uzun sürmekle birlikte daha sağlıklı ve kalıcı bir çözüm olarak öne çıkmaktadır. Kemiğe yerleştirilen titanyum vidanın kemikle bütünleşmesi için 2,5 ila 6 aya kadar kadar beklemek gerekmektedir.

Eksik olan ve kaybedilen her diş için bir implant mı oluşturulur?

Eğer yeterli kalite ve uygunlukta kemik mevcut ise implant tedavisini gerçekleştirecek diş hekimi, her kaybedilmiş diş yerine bir implant uygulaması yapmayı tercih etmektedir. Muayene ve tetkikler sonucunda uygun şartların sağlanmadığı ortaya çıkmışsa diş hekimi tarafından iki implant aralıklı olarak yerleştirilerek üzerine köprü protez uygulaması gerçekleştirebilir.

Hangi durumlarda implant tedavisi risk oluşturmaktadır?
 • Kronik kardiyovasküler ve diyabet hastalarında,
 • Hamilelerde,
 • Kemik gelişimi henüz tamamlanmamış genç bireylerde,
 • Sigara kullanan kişilerde,
 • Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olanlarda,
 • Bağışıklık sistemi yetersizliği bulunan  hastalarda,
 • Hemofili ve yüksek tansiyon gibi kronik rahatsızlıklara sahip hastalarda,
Diş implantı tedavisi yapılırken hangi süreçlerden geçilir?

İlk Muayene: Kaybedilmiş dişin bulunduğu bölgenin kemik yapısının ve diğer çevresel şartların implant tedavisi için uygunluğu panoramik radyografi veya üç boyutlu görüntü (tomografi) alarak tespit edilir.

İmplant Uygulaması: Lokal anestezi ile uygulamanın yapılacağı bölge uyuşturulur ve kemikte yuva oluşturularak titanyum implant yerleştirilir.

Protez Uygulaması: Kaybedilen dişi yeniden oluşturmak için protez hazırlanır ve implant vidasına eklenerek  tedavi tamamlanır.

Diş eti kesilmeden ve dikiş atılmadan implant yapılması mümkün müdür?

Yumuşak doku zarar görmeden implant cerrahisi uygulamaları mümkündür. Diş eti kesilmeden ve herhangi bir şekilde dikiş atılmadan yapılan bu işlem flepsiz implant cerrahisi olarak adlandırılır.

Diş implantı tedavisinin ardından ne sıklıkla diş hekimine başvurulması önerilir?

İzmir İmplant tedavisi tamamlanmış tüm hastalar mutlaka 6 ayda bir diş hekimine muayene olmalıdır. İmplantların sorunsuz ve ömür boyu kullanımı için yakından takip etmek ve günlük diş bakımını aksatmamak gerekmektedir.

Diş implantı tedavisi sonunda neler dikkat edilmesi gerekir?

İzmir Diş implantı tedavisi sonrasında ödem ve şişlikleri engellemek adına diş hekiminin belirttiği sıklıkta soğuk uygulama yapılmalıdır. İyileşme sürecini sorunsuz bir şekilde hızlandırmak için tedaviyi gerçekleştiren diş hekimi tarafından verilen ilaçları olarak kullanmalısınız. Ağız ve diş hijyeninizi korumanız ve günlük ağız bakımını muntazam şekilde tamamlamanız iyileşme sürecinizi hızlandıracağı gibi diş implantı tedavinizin istenilen şekilde sonuçlanmasını sağlayacaktır.

Whatsapp
Randevu AL