Kanal Tedavisi Fiyatları

Kanal tedavisi ciddi bir şekilde çürüyen veya enfekte olan bir dişi onarmak ve kurtarmak için kullanılan bir tedavi yöntemidir.

dentomega
Ece Çavdar
İmplantoloji Uygulamaları

Kanal Tedavisi Fiyatları

Diş kaybı yaşanmadan, doğal dişin kurtarılması ve hastanın ağrı şikayetinin tamamen ortadan kaldırılmasını sağlayan kanal tedavisi fiyatları kısaca tedavinin uygulandığı dişin yapısına, dişin kaç kökü olduğuna, tedavi uygulanacak dişin sağlık durumuna, doku enfeksiyonu olup olmamasına, ortodonti tedavisine ihtiyaç duyulmasına ve seans sayısına bağlı olarak değişir. Çürüğün dişin sinirine kadar ulaştığı, fiziksel travma sebebiyle dişte çatlama yahut kırılması oluştuğu, diş hassasiyeti ve çiğnemeyle birlikte gelen ağrılarda dişin çekilmeden tüm bu problemlerin giderilmesini sağlayan kanal tedavisi hastaya protez haricinde alternatif sunar. Kanal tedavisi fiyatları tedavinin uygulanacağı dişin yapısına göre değişiklik gösterir ki, azı dişleri doldurulması gereken daha fazla kanal olmasından ötürü genellikle en yüksek maliyetli kanal tedavisi uygulamalarıdır.
Kanal Tedavisi Nedir?
Dişin kurtarılmasını sağlayan ve bu sebeple de en önemli diş tedavilerinden biri olan kanal tedavisi; ölü veya ölmekte olan, enfekte olmuş diş pulpası yani sinirini tedavi etmek üzere uygulanan tedavilerin genel adıdır. Ölmekte olan dişi çekmek ve hastanın diş kaybetmesi yerine doğal dişini, çiğnemeye dair büyük kısıtlamalar olmaksızın kullanmaya devam etmesini sağlayan kanal tedavisi böylelikle çekilen dişin yerini doldurmak amacıyla uygulanan implant tedavisinden bir önceki adımdır. Ölmüş olsa bile doğal dişi yerinde tutmak ve hastanın ağrı, çiğneme fonksiyonu kaybı olmadan doğal dişini kullanmaya devam etmesini sağlamak amacıyla gerçekleştirilen kanal tedavisi basitçe enfekte olan dokunun çıkartılması, dişin iç bölümünün temizlenmesi ve şekillendirilmesi, diş kanallarıyla birlikte diş dokusununun doldurulması işlemidir. Şüphesiz bu işlemin içeriği ve niteliği kanal tedavi fiyatları açısından da belirleyici olmaktadır.
Kanal Tedavisinin Avantajları
İltihaplı ve deforme olmuş bile olsa doğal diş, uzman hekimlerimizce ve titizlikle gerçekleştirdiğimiz bir kanal tedavisi sayesinde konuşma, yemek yeme gibi işlevlerde herhangi bir aksama yaşanmaksızın uzun yıllar kullanılabilir. Lakin unutulmaması gereken, kanal tedavisi gören dişin artık daha kırılgan yapıda olduğu, dolayısıyla hastanın gerek yiyeceği besinleri seçerken gerekse genel ağız ve diş sağlığı konusunda çok daha dikkatli olması gerektiğidir. Dişin yapısal bütünlüğünü korumasını ve daha yüksek mukavemete sahip olmasını sağlayan kaplama tedavileri neticesinde, hastanının hekim tavsiyelerine ve genel ağız ve diş sağlığına özen göstermesi ile kanal tedavisi gören dişini seneler boyunca kullanması mümkündür.

Sıkça Sorulan Sorular