İzmir Lamine Diş Kaplama

Diş Hekimi Ali Berk Akyüz, Lamine Diş Kaplama hakkında en doğru bilgiyi edinmeniz için bu içeriği kendi hazırladı.

Dentomega ile şimdi iletişime geçin ve randevunuzu oluşturun. Hasta temsilcilerimiz 7 gün 24 saat sorularınızı yanıtlamak için hazır!

Çeşitli nedenlerle madde kaybına uğramış dişlerde ve eksik diş ve diş gruplarının olduğu durumlarda ön ve arka diş ve diş gruplarının küçültülerek, eksik dişler de gövde denilen kısımlarla tamamlanarak porselen materyal kullanılarak dişin üstünün tamamen kaplanması işlemidir. Porselen diş kaplama  dişe zarar vermez, dişin ömrünü uzatır. Estetik nedenlerle de dişler kaplanabilir ancak bu tamamen hastanın istediği doğrultusundadır.

Porselen Diş Kaplama Köprü Ne Zaman Uygulanır?

Çapraşık dişlerde (hafif ve orta dereceli çapraşıklarda), Eksik diş olduğu durumlarda, Normal dolgularda halledilemeyen çürük çeşitlerinde, kırık veya travmaya bağlı ciddi madde kayıplı dişlerde, şekil bozukluklarında, diş implantlarının üst yapısı olarak, renk problemi olan dişlerin estetik amaçlarla giderilmesi,
Bu gibi durumlarda ve daha fazla sorunları olan hastalarda, hekimle beraber hastanın birlikte karar vermesiyle porselen kaplama işlemi başlamaktadır.

Porselen diş kaplama kaç seansta biter?

2-3  seansta bitirilebilir. İlk seans kesim yapılıp ölçü alınır, ikinci seansta da laboratuvarda kişiye özel olarak üretilmiş olan porselen kaplama  veya köprü provaları hekim-laboratuvar işbirliğiyle dişin endikasyon durumuna göre yapılır. Hastanın beğenisine göre ağız ortamında simante edilip yapıştırılır. Laboratuvar aşamasında hastayı dişsiz bırakmamak gerekir. Geçici dişler 1.seansta alınan ölçüyle aynı seansta ya da laboratuvarda yaptırılarak ağıza takılır. Hasta ilk seansta geçici dişi takılarak uğurlanmış olur.
Bilgisayarlı tarayıcı sistemlerinde ise diş kesimi yapıldıktan 2 ila 3 saat sonra daimi porselen diş bitirilir, aynı gün içinde porselen kaplama bitmiş olur.

Diş Hekimlerimiz Sizin İçin Açıklıyor

Diş Hekimi Ali Berk Akyüz, 20’lik Diş Çekimi hakkında en doğru bilgiyi edinmeniz için bu içeriği kendi hazırladı.

Ali Berk

Porselen Lamina Dişler uygulamasını sizin için en basit haliyle anlattık

Porselen Diş Kaplama Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yaprak porselen olarak da bilinen porselen laminalar ne demektir?

Dişlerin şekillerini boyutlarını renklerini istediğimiz şekilde değiştirmemize yardımcı olan doğal dişin sadece yüzünden çok az bir pürüzlendirme ile de yapılabilen bir estetik tedavi şeklidir. Kişinin estetik beklentisini karşılayabilen, diğer diş ve diş etleri ile görsel olarak uyum sağlayabilen doğal diş ile neredeyse aynı görünümlü çok ince porselenlerdir.
Laboratuvar ortamında hazırlanan laminalar diş hekimi tarafından dişin ön yüzeyine yapıştırılır.

Hangi durumlarda lamina uygulaması doğrudur?

• Diastema dediğimiz boşlukların kapatılmasında
• Dişlerde kırık ya da çatlak gibi defektler varsa
• Hafif çapraşıklıkların giderilmesinde
• Dişlerimizin renginden şeklinden birbiri ile oranından ve uyumundan hoşnut değilsek.
• Gülüş tasarımı dediğimiz dudak gibi yumuşak dokuların dişler ile uyumunu ayarladığımız daha kapsamlı yaklaşımlarda.

Porselen laminaların yapımı ne kadar zaman alır?

Porselen laminalar hazırlanırken gereken süre ortalama 2 ya da 3 seans olmak ile beraber ortalama 4-7 gün gibi bir zaman alır. Bu lamina yapılacak diş sayısı diş eti yapısı gibi durumlara göre değişkenlik gösterebilir.

Porselen lamina tedavisi ağrılı bir süreç midir?

Porselen lamina uygulamaları genellikle ağrılı ya da sızlama hissettirecek bir tedavi şekli değildir. Dişler şekillendirildikten sonra laminalar takılana kadar seans aralarında geçici laminalar dişlere uygulanır. Bu da hastalara konfor sağlar.

Laminaların yapım süreci nasıldır?

Ön bir işlem ile diş eti seviyelerinin düzenlenmesi gerekmiyorsa ilk seansta dişler 0.2 mm ile 1 mm arasında aşındırılıp uygun tekniklerle ölçü alınır. Elde edilen model üzerinde istenilen renk boyut ve formlarda porselen laminalar hazırlanır ve sürecin sonunda dişlere yerleştirilir.

Porselen laminaların avantajları nelerdir?

Porselen lamilnar doğal dişe nazaran ısıyı daha iyi yansıtabildiği için daha canlı ve doğal bir görünüm verir. Yapımı için az bir diş dokusu aşındırmak gerektiği için çok daha koruyucu bir tedavi şekildir. Sigara çay kahve gibi boyayıcı ajanlardan daha az etkilenirler. Mock-up denen teknikle işleme başlamadan ağızda nasıl duracağı gösterilebilir. Bu sayede de kişi sonuncunun nasıl olacağına dair fikir sahibi olur. Metal içermedikleri için zamanla koyu bir renk yansıması olmaz.

Porselen lamina uygulamasından sonra nelere dikkat edilmelidir?

Laminalar dişlere yapıştırıldıktan sonra doğal dişler gibi kullanılabilmek ile beraber yine de zarar görmemesi için kalem ısırma tırnak yeme gibi alışkanlıkların yapılmaması gece sıkmasının önüne geçilmesi ve sert besinleri ön dişlerle ısırılmaması önemlidir.

Porselen laminaların bakımı nasıl yapılmalıdır?

Ağızda olan her restorasyonda olduğu gibi laminalara da iyi bakılmalıdır. Aslında özel bir bakıma ihtiyaç duyulmaz. Doğal dişlerimize bakarken kullandığımız fırçalama ve diş ipi gibi uygulamaların yanında hiç şikayetimiz olmasa da 6 ayda bir rutin kontroller için diş hekimine gitmek önemlidir.

Harika bir gülüşe sahip olmak, sandığınız kadar zor değil.

Dentomega'yı şimdi arayarak hemen randevunuzu oluşturabilirsiniz. Sağlıklı gülüşler dileriz.

Telefon Numaralarımız

7 Gün 24 Saat Arayabilirsiniz 0 232 388 77 99

Bizimle İletişimde Kalın