İmplant Fiyatları

İmplant, ömür boyu kullanım vaat ettiği gibi aynı zamanda işlev ve görsellik anlamında doğal dişten farksızdır.

dentomega
Ece Çavdar
İmplantoloji Uygulamaları

İmplant Fiyatları

Bir veya daha fazla diş kaybı yaşamış hastalara uygulanan protez tedavisi olan implant, ömür boyu kullanım vaat ettiği gibi aynı zamanda işlev ve görsellik anlamında doğal dişten farksız olduğu için dünya çapında en çok tercih edilen tedavi yöntemlerindendir. Doğal dişe en yakın sonucu veren ve çiğneme fonksiyonunda doğal dişten farksız işlev sunan implant fiyatları genel anlamda yüksek bulunmasına rağmen tedavinin, probleme ömür boyu çözüm sunduğu unutulmamalıdır. Estetik ve fonetik anlamda hiçbir olumsuzluğa neden olmaması yüzünden diş kayıplarının giderilmesi açısından ideal tedavi yöntemi olan implant diş fiyatları tedavinin kısa vadeli değil, mümkün olabilecek en uzun vadeli çözüm olduğu düşünülerek değerlendirilmelidir.
İmplant Diş Fiyatlarında Ne Dikkat Edilmeli?
Modern diş hekimliğince uygulanan diğer tedavi yöntemleriyle fiyat anlamında birebir kıyas edildiğinde implant diş fiyatları yüksek olsa da, ülkemizde uygulanan implant diş tedavilerinin dünya geneline oranla çok daha ucuz olduğu söylenebilir. Nispeten uygun sayılabilecek implant fiyatları, başarı ve estetik açıdan alınan mükemmele yakın sonuç göz önüne alındığında uygun sayılabilecek seviyededir. İlerleyen senelerde sunacağı rahatlık ve sorunsuz kullanım düşünülünce ilk bakışta pahalı gibi görünen implant tedavisi fiyatları esasen oldukça makul bir bedeldir. Günümüzde implant tedavilerinde tercih edilebilecek birçok marka bulunması fiyat konusunda daha esnek seçenekler sunarken ayrıca implantın yerli veya yabancı menşeli olması da fiyatı etkilemektedir.
Kaliteli bir implant hastaya ömür boyu, hiçbir sorun yaratmaksızın kullanım imkanı sunar. Bugün Amerika’dan Güney Kore’ye, Almanya’dan İsviçre’ye kadar dünyanın pek çok farklı coğrafyasında imal edilmiş yabancı implantların kullanımı söz konusu olduğu gibi yerli üretim implantların kullanımıyla da beklentileri karşılayabilecek tedavilerin yapılması mümkün. Hangi marka implantın kullanılacağına ise diş hekimi, gerekli incelemeleri yaptıktan ve hastaya bilgi verdikten sonra hastayla birlikte karar verebilir. İmplantın kullanım performansına dair bilimsel araştırmalar, üretici firmanın kullandığı malzeme ve üretim teknolojilerini değerlendiren diş hekimi gerekli bilgileri verdikten sonra hastanın da onayıyla ideal implantı seçmektedir.
İmplant Fiyatları ve Klinik Uzmanlığı
Tercih ettiğiniz kliniğin uzmanlığı ve kullandığı teknolojideki hakimiyeti, implant diş tedavisi fiyatları anlamında bir diğer önemli etkendir. Hijyen şartları, diş hekimlerinin tecrübesi ve alanındaki uzmanlığı, kullanılan ünitelerin kalitesi, malzeme tercihi ve kullanımındaki titizlik gibi seçeceğiniz kliniğe dair birçok etken implant tedavisi sonrasındaki memnuniyetinizi doğrudan etkileyecektir. Bu sebeple implant fiyatları konusunda araştırma yaparken işin yalnızca maddi boyutuna değil, sağlığınızın her şeyden önemli olduğunu düşünerek uzun vadeli kullanım memnuniyetinizi de dikkat almanızda yarar var.

Sıkça Sorulan Sorular

İmplant Uygulamaları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İMPLANTLAR DİŞ SAĞLIĞINA KATKI SAĞLAR MI?

Diş implantlarının diş sağlığına faydalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Kaybedilen dişlerle hemen hemen aynı özelliklere sahip, doğal formda dişlerin elde edilmesini sağlar,
Kaybedilen dişin bulunduğu bölgedeki kemik kaybını önler,
Çiğneme sisteminin fonksiyonlarını sağlıklı bir biçimde devam ettirilmesini sağlar,
Çevrede bulunan dişlerin, kayıp dişten dolayı oluşan boşluğa kayarak şekil bozukluğu oluşturmasını önler.

İMPLANT TEDAVİSİ HERKES İÇİN UYGUN MUDUR?

İmplantın yerleştirilebilmesi için uygun kalınlıkta, yükseklikte ve kalitede kemiği olan tüm hastalara implant tedavisi uygulanabilir. Dişlerin tamamı kaybedilmiş olsa dahi uygun kemik yapısı bulunması durumunda hemen, uygun kemik bulunmaması durumunda ise kemik oluşturma işleminden sonra tedavi uygulanabilir.

İMPLANT YAPILACAK BÖLGEDE YETERLİ KEMİK BULUNMAMASI DURUMUNDA TEDAVİYE NASIL DEVAM EDİLİR?

İmplant yapılacak bölgede bulunan kemiğin yapısının, kalitesinin ve kalınlığının yeterli olmadığı durumlarda kemik miktarını artırmak için kemik greftleri kullanılarak değişik kemik dokusu oluşturmak gerekmektedir.

DİŞ İMPLANTI TEDAVİSİ NE KADAR SÜRMEKTEDİR?

Diş implantı tedavisi, diğer birçok yönteme göre daha uzun sürmekle birlikte daha sağlıklı ve kalıcı bir çözüm olarak öne çıkmaktadır. Kemiğe yerleştirilen titanyum vidanın kemikle bütünleşmesi için 2,5 ila 6 aya kadar kadar beklemek gerekmektedir.

EKSİK OLAN VE KAYBEDİLEN HER DİŞ İÇİN BİR İMPLANT MI OLUŞTURULUR?

Eğer yeterli kalite ve uygunlukta kemik mevcut ise implant tedavisini gerçekleştirecek diş hekimi, her kaybedilmiş diş yerine bir implant uygulaması yapmayı tercih etmektedir. Muayene ve tetkikler sonucunda uygun şartların sağlanmadığı ortaya çıkmışsa diş hekimi tarafından iki implant aralıklı olarak yerleştirilerek üzerine köprü protez uygulaması gerçekleştirebilir.

HANGİ DURUMLARDA İMPLANT TEDAVİSİ RİSK OLUŞTURMAKTADIR?

  • Kronik kardiyovasküler ve diyabet hastalarında,
  • Hamilelerde,
  • Kemik gelişimi henüz tamamlanmamış genç bireylerde,
  • Sigara kullanan kişilerde,
  • Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olanlarda,
  • Bağışıklık sistemi yetersizliği bulunan  hastalarda,
  • Hemofili ve yüksek tansiyon gibi kronik rahatsızlıklara sahip hastalarda,

DİŞ İMPLANTI TEDAVİSİ YAPILIRKEN HANGİ SÜREÇLERDEN GEÇİLİR?

  • İlk Muayene: Kaybedilmiş dişin bulunduğu bölgenin kemik yapısının ve diğer çevresel şartların implant tedavisi için uygunluğu panoramik radyografi veya üç boyutlu görüntü (tomografi) alarak tespit edilir.İmplant Uygulaması: Lokal anestezi ile uygulamanın yapılacağı bölge uyuşturulur ve kemikte yuva oluşturularak titanyum implant yerleştirilir.Protez Uygulaması: Kaybedilen dişi yeniden oluşturmak için protez hazırlanır ve implant vidasına eklenerek  tedavi tamamlanır.

DİŞ ETİ KESİLMEDEN VE DİKİŞ ATILMADAN İMPLANT YAPILMASI MÜMKÜN MÜDÜR?

Yumuşak doku zarar görmeden implant cerrahisi uygulamaları mümkündür. Diş eti kesilmeden ve herhangi bir şekilde dikiş atılmadan yapılan bu işlem flepsiz implant cerrahisi olarak adlandırılır.

DİŞ İMPLANTI TEDAVİSİNİN ARDINDAN NE SIKLIKLA DİŞ HEKİMİNE BAŞVURULMASI ÖNERİLİR?

Dentomega İzmir İmplant tedavisi tamamlanmış tüm hastalar mutlaka 6 ayda bir diş hekimine muayene olmalıdır. İmplantların sorunsuz ve ömür boyu kullanımı için yakından takip etmek ve günlük diş bakımını aksatmamak gerekmektedir.

DİŞ İMPLANTI TEDAVİSİ SONUNDA NELER DİKKAT EDİLMESİ GEREKİR?

İzmir Diş implantı tedavisi sonrasında ödem ve şişlikleri engellemek adına diş hekiminin belirttiği sıklıkta soğuk uygulama yapılmalıdır. İyileşme sürecini sorunsuz bir şekilde hızlandırmak için tedaviyi gerçekleştiren diş hekimi tarafından verilen ilaçları olarak kullanmalısınız. Ağız ve diş hijyeninizi korumanız ve günlük ağız bakımını muntazam şekilde tamamlamanız iyileşme sürecinizi hızlandıracağı gibi diş implantı tedavinizin istenilen şekilde sonuçlanmasını sağlayacaktır.