Estetik Diş Hekimliği - DentOmega Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği
estetik diş hekimliği, gülüş tasarımı
384
page-template-default,page,page-id-384,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-16.7,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.2,vc_responsive

Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş Hekimliği

Estetik diş hekimliği, konuşma bozukluklarının giderilmesi, kaybedilen çiğneme fonksiyonlarının kazanılması ve estetik görüntü elde edilebilmesi için diş ve diş etleri üzerinde yapılan işlemler ve tedavilerle ilgilenir.

Estetik diş hekimliği tedavileri ne gibi durumlarda kullanılır?

 •        Dişte istenmeyen renk, şekil ve form bozukluklarında,
 •        Travma ve çürük nedeniyle çapraşıklaşan dişlerde,
 •        Diş etlerinin görünüşünde,
 •        Yüzün genel hatlarıyla diş, çene ve diş etleriyle olan uyumunu tamamlamak için estetik diş hekimliği tedavileri uygulanır.

Estetik diş hekimliği hangi tedavi yöntemleri ve işlemlerle ilgilenir?

Estetik diş hekimliğinin uyguladığı tedavi yöntemleri aşağıdaki gibidir.

 •        Porselen lamina (porselen yaprak) diş yapımı,
 •        Diş kristali,
 •        Diş dövmesi,
 •        Gülüş tasarımı,
 •        Estetik diş dolgusu,
 •        Bonding,
 •        Diş beyazlatma.

Porselen lamina (porselen yaprak) diş nedir?

Kişinin estetik algısına ve beklentilerine göre diş rengini ve şeklini kalıcı bir şekilde değiştiren bir estetik diş hekimliği uygulamasıdır. Düzgün, samimi ve doğal bir gülümseme elde etmek için kişi için özel hazırlanan lamina (porselen yaprak) diş hekimince dişin yüzeyine yapıştırılır.

Porselen laminalar neden kullanılır?

 •        Diş beyazlatma işlemini yeterli görmeyerek kalıcı beyazlık isteyen veya antibiyotik kullanımı sırasında ileri derecede renk değişimi gözlemlenmiş hastalarda,
 •        Daha doğal ve düzgün bir gülümseme için gülüş tasarımının bir parçası olarak,
 •        Dişler arasında bulunan boşlukların doldurulması, diş yüksekliklerinin ayarlanmasında kullanılır.

Recontoring nedir ve hangi durumlarda uygulanır?

Dişlerin boyutunda ve diş minesinin yüzeyindeki bozuklukların düzeltilmesi için gerekli aşındırmaların yapılması işlemidir. Genel diş görünümü düzelterek gülüş tasarımının önemli bir parçası olmaktadır.

Bonding nedir ve estetik diş hekimliğinde neden kullanılır?

Diş yüzeyinin istenilen hale gelebilmesi için diş rengindeki kompozit materyalin uygulanmasıdır. Dişlerin arasında bulunan boşlukların kaldırılması ve diş şekillerinin düzeltilmesi için kullanılan yarım saat ila bir saat arasında süren, ekonomik bir tedavi yöntemidir.

Inley ve onley uygulamalar nedir ve hangi durumlarda kullanılır?

Diş içinde (inley) ve diş dışında (onley) bulunan, Dolgu uygulamasına gerek duyulmayacak küçüklükte ancak kaplama ile de çözülemeyecek büyüklükteki kırıklar ve diş kayıplarının tedavisi için kullanılan yöntemlerdir. Öncelikle diş hekimi tarafından eksiklik bulunan diş ve o dişin etrafında bulunan dişlerin ölçüsü alınır ve ölçüye uygun inley veya onley hazırlanır. Bu uygulamalar prova edilerek diş hekimi tarafından kapanışa uygun olarak yapıştırılır ve dişler kullanıma uygun hale getirilir.

Diş kristali nedir ve nasıl uygulanır?

Diş kristali (diş pırlantası), gülüş tasarımında kullanılan ve dişe özel yapıştırıcılarla yapıştırılan bir aksesuardır. Diş kristali uygulanacak bölgede diş hekimleri tarafından öncelikle kristali yapıştırmak amacıyla az miktarda aşındırma yapılır. Daha sonra özel yapıştırıcılarla kristal takılır. Bu işlemi dişlerinizin zarar görmemesi adına diş hekimi tarafından yapılması en doğru yaklaşımdır. İstenildiğinde yine diş hekimi tarafından bu kristal çıkarılarak diş yüzeyi uygun hale getirilebilmektedir.

Diş dövmesi nedir ve nasıl uygulanır?

Diş dövmesi, diş kristali gibi gülüş tasarımının bir parçası olan aksesuardır. Kişinin diş ölçüsüne ve istediği motife göre 2 ya da 3 gün içerisinde kaplama hazırlanır ve diş hekimi tarafından dişe uygulanır. Kaplama olarak uygulandığı ve boya maddesi içermediği için kalıcı bir işlemdir.

Whatsapp
Randevu AL