Dentomega

Diş Sıkma (Bruksizm) ve Çene Eklemi Hastalıkları

Çene Eklemi Hastalıkları ve Bruksizm Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

BAZEN YEMEK YERKEN, ESNERKEN KONUŞURKEN ÇENEMDEN SES GELİYOR BU NORMAL Mİ? YOKSA ÇENEM Mİ ÇIKTI?

Çene eklemi 3 parçadan oluşur; kafa kaidesi, alt çene kemiği ve iki kemik birbirine sürtmeden rahat çalışabilsin diye tıpta disk olarak halk arasında kıkırdak olarak bilinen yapıdan oluşur. Bu ses diskin konumunun değişmesinden olur. Bu ses çene çıkması değildir.

DİŞ GICIRDATMA VE DİŞ SIKMA NEDİR?

Diş sıkma ve gıcırdatma genelde uyurken gözlemlenen, gün içindeki bireyin stresinin tetiklediği dişlerin kenetlenerek sıkılması halidir. Anormal bir durumdur. Tedavi edilmezse dişlerin kırılmasına, diş eti çekilmesine ve eklem rahatsızlıklarına sebep olur.

NEDEN SADECE GECE DİŞ SIKARIZ?

Bilinenin aksine gündüzde hasta diş sıkabilir. Kişi bunun farkına vararak önlemesi gerekmektedir.

SABAHLARI BAŞ VE BOYUN AĞRISI İLE KALKIYORUM NORMAL Mİ?

Baş ve boyun ağrısı bir çok farklı sebebe bağlı olsa da özellikle ağrının sabah olması bize diş sıkma hastalığını düşündürür.

DİŞ SIKMA VE GICIRDATMANIN TEDAVİSİ NEDİR?

Hastadan alınan ölçülere göre kişinin bruksizm şiddetine göre özel kalınlıklarda gece plakları yapılmaktadır. Bunun yanında bazı fiziksel terapiler anlatılmakta, kaslarda spazm var ise medikasyon uygulanmaktadır. Gerektiğinde kaslardaki enflamasyonun çözülmesi için lazer tedavisi uygulanmaktadır.

ÇENEMİ FAZLA AÇAMIYORUM VE AĞRIM VAR ÇENEM ÇIKMIŞ OLABİLİR Mİ?

Çeneyi açamamak ve ağrı olması bize çene çıkmasını değil, kapalı kilitlenme hastalığını tarif eder. Detaylı muayene edip ağzı açamama şikayeti kassal mı, eklemsel mi teşhis edip ona yönelik tedavi yapılmaktadır. Gerektiğinde düşük enerjili LAZER de kullanılmaktadır.

ÇENE EKLEMİ RAHATSIZLIKLARININ SEBEBLERİ NELERDİR?

Uzun süre tedavi edilmeyen diş sıkma diş gıcırdatma
Hastada tek taraflı çiğneme alışkanlığı
Eksik dişlerden dolayı tek taraflı çiğneme
Anormal alışkanlıklar (kalem ısırma,parmak emme gibi.)
Doğru yapılmamış protezler ve dolgular
Çenelerdeki ciddi ortodontik bozukluklar

ÇENE EKLEMİ HASTALIKLARININ TEDAVİSİNDE NE KULLANILIR?

Çene eklemi tedavisinde okluzal splint yapılmaktadır. Hastaya uzun bir yapması gereken ve yapmaması gerekenler listesi verilmektedir.

EKLEM HASTALIĞIM NE ZAMAN İYİLEŞİR VE NE ZAMAN KONTROLE GELMELİYİM?

Genelde okluzal splint kullanılmaya başlandıktan bir – iki hafta sonra kontrole çağırılmakta, daha sonra 3. Ay çağırılmaktadır. Eklem hastalıklarında hastalığın şiddetine göre tamamen bir iyileşme görülmeyebiliyor. Burda hedeflenen hastanın günlük yaşantısına rahatsızlık duymadan geçiş yapmasıdır.