İzmir Diş Taşı Temizliği

Diş Hekimi Ali Berk Akyüz, Diş Taşı Temizliği hakkında en doğru bilgiyi edinmeniz için bu içeriği kendi hazırladı.

diş çekimi

Dentomega ile şimdi iletişime geçin ve randevunuzu oluşturun. Hasta temsilcilerimiz 7 gün 24 saat sorularınızı yanıtlamak için hazır!

Görüntümüzün en parlak unsuru olan dişlerimiz sağlıksız ağız ve diş eti bakımı ile toplumsal hayattan kolaylıkla uzaklaşmamıza sebep olur. Ağız ve dişlerin yeteri kadar temizlenmediği durumlarda ortaya çıkan ağız kokuları, diş taşı kirliliği ve ileriki aşamalarda karşılaşabileceğimiz ağız içi kanserleri yalnızca sağlığımızı değil; psikolojimizi de etkileyen faktörlerdir. Bebeklik çağından itibaren ebeveyn kontrolü altında temizlenmeye başlayan ağız ve diş etleri sonraki yıllarda devamı sağlandığı takdirde sorunsuz bir ağız sağlığına kavuşmamızı sağlar. Uzun bir süre aksatılan diş temizliği veya elimizde olmayan nedenlerle ortaya çıkan diş kirliliğinin önüne geçmek için uygulanan diş taşı temizliği günümüzde dişhekimleri tarafından sıklıkla kullanılan bir sistemdir.

‘Tartar’ olarak da adlandırılan diş taşını yapışmış olduğu diş yüzeyden temizlemek için özel dental cihazlarla yapılan tıbbi işleme diş taşı temizliği adı verilir. Diş fırçası ve diş ipinin düzenli kullanımında dişlerde biriken plağın çoğu temizlenebilir. İyi fırçalamaya rağmen bir miktar diş taşı sorunu yine de karşılaşabileceğimiz normal bir durumdur. Diş yüzeyinde meydana gelen plak, eğer düzenli ağız bakımıyla temizlenmezse zamanla tartara dönüşebilir. Bu durumda bir diş hekiminden yardım alınması ve mutlaka diş taşı temizliği yaptırılması gerekir. Çünkü diş taşları kısa ya da uzun vadede diş ve diş eti problemlerine yol açar.

Diş Taşı Nasıl Temizlenir?

Dişhekiminiz tarafından belirli bir süre aralığında yapabileceğiniz diş taşı temizleme şu şekilde yapılır:
Diş taşları özel ultrasonik temizleyicilerle kırılır.
Detaylı temizlik araçları ile derinlerde ulaşımı zor olan kalan diş taşları alınır.

Yemek artıklarının biriktiği ve giderilmesi zor pürüzlenmiş yüzeyler parlatılır.

Diş üzerindeki renklenmeler yok edilir ve parlatılır.

Seanslı bir tedaviden aynı işlemler tekrarlanır.
Evde kendi bakımlarınız karşısında yeterli temizliği karşılayamadığınız takdirde uzman bir dişhekimi tarafından kolaylıkla diş taşından kurtulabilirsiniz. Tıbbi bir işlem uygulandığında diş yüzeyi oldukça parlak ve sağlıklı hale getirilir. Diş taşları sadece diş yüzeyinde yer alıyorsa temizleme sırasında lokal anesteziye çoğunlukla gerek duyulmaz. Ancak diş taşı zamanla diş eti çizgisinden içeri ilerleyip dokuları tahrip bu durumda küretaj işlemi uygulanır.

Diş Taşı Temizliği Sonrası Ne Yapılmalı?

Dişler belirli bir kirliliğe ulaştığı ve kişisel yöntemlerinizde çözemediğiniz durumlarda ciddi problemlere yol açabilir. Bunlar implant, robotik implant, gülüş estetiği, ortodonti tedavisi, diş beyazlatma ağız içi kanseri, çocuk diş sağlığı, pedodonti diş tedavileri, ağız ve diş cerrahi tedavisi, genel anestezi altında diş tedavisi olarak sıralanabilir. İleride ciddi problemlere yol açabilecek diş tehdidinden kurtulmak hem estetik açısından, hem de sağlıklı bir ağız ve diş hijyeni için oldukça gereklidir. Diş taşı temizliği sonrasında ağızda ve dişlerde parlaklık ve rahatlamanın yanı sıra diş etlerinde kızarıklık, nadiren kanama ve hafif bir acı meydana gelebilir. Bu sorunlar endişelenmemeniz gereken geçici sorunlardır.

Diş Hekimlerimiz Sizin İçin Açıklıyor

Diş Hekimi Ali Berk Akyüz, Diş Taşı Temizliği hakkında en doğru bilgiyi edinmeniz için bu içeriği kendi hazırladı.

Ali Berk

Harika bir gülüşe sahip olmak, sandığınız kadar zor değil.

Dentomega'yı şimdi arayarak hemen randevunuzu oluşturabilirsiniz. Sağlıklı gülüşler dileriz.

Telefon Numaralarımız

7 Gün 24 Saat Arayabilirsiniz 0 232 388 77 99

Bizimle İletişimde Kalın