Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

Üstün Hizmet.

Size en iyiyi sunmak için çok çalışıyoruz.

Memnuniyet.

Her defasında sizi memnun etmeyi amaçlıyoruz.

Güven.

Ağız sağlığınız Dentomega ile güvenilir ellerde.

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi uygulamasını sizin için en basit haliyle anlattık

Ağız, diş ve çene cerrahisi, ağız içerisinde bulunan dil, dudak, yanak, tükürük bezleri gibi yumuşak dokularda; diş, çene kemiği gibi sert dokularda görünen hastalıkların teşhisi ve tedavisi ile ilgilenen bir bölümdür.

Çene Cerrahisi

Genel, lokal ya da sedasyon anestezi altında, ameliyat ortamında gerçekleştirilen ve ağız içi yumuşak doku ile sert dokuyu ilgilendiren her tip problemin teşhis ve cerrahi müdahalesini içeren operasyonlar ağız, diş ve çene cerrahisi alanına dahildir. Diş hekimliğinin bu deneyim ve uzmanlık gerektiren sahası ağız içindeki yanak, dudak, damak ve dil gibi yumuşak doku cerrahisinin yanı sıra dişler ve kemiklerin tedavisine yönelik cerrahi uygulamaları da kapsamaktadır.
Diş dizisinin en arka bölümünde yer alan ve üçüncü azı dişleri olan 20 yaş dişleri diş hekimliğinin ağız içi cerrahi alanında gerçekleştirilen müdahalelerin başlıca uygulama konusudur. Çoğunlukla 20 yaş civarında sürülen ve adını da buradan alan bu üçüncü azı dişleri çenedeki yer darlığı sebebiyle kısmen çıkar veya çene kemiğine gömülü kalır. Sürme pozisyonunda sapma oluşması ya da kemik yoğunluğu gibi sebeplerle problem oluşturmaya başlayan 20 yaş dişlerinin çekilip çekilmeyeceğine ise hasta röntgeni incelendikten sonra diş hekimi tarafından karar verilmektedir. Tamamen sürmüş ve rahatça fırçalanabilen, temizliğinde herhangi bir sorun yaşanmayacağına kanaat getirilen ve halihazırda herhangi bir çürüme de olmayan 20 yaş dişlerinin çekilmesine gerek yoktur. Ne var ki, gömülü üçüncü azı dişleri mevcut azı dişine baskı uygulayarak zamanla bu dişin de yıpranmasına neden olabilmekte, kısmi süren dişlerin tamamen temizlenmesi mümkün olmadığı için bu dişler çok kısa bir müddet içerisinde çürümektedir. Bu ve benzeri durumları değerlendiren diş hekimi, hastanın 20 yaş dişlerinin çekilmesine karar vermekte ve bu doğrultuda cerrahi müdahale gerçekleştirilmektedir.
20 yaş dişlerinin çekilmesinin dışında implant diş uygulamaları da diş hekimliğinin bu cerrahi uygulamaları kapsamına girer. Diş protezleri, diş apseleri ve diş kökündeki kistlerin tedavisi gibi geniş bir uygulama alanı söz konusudur. Ağız içi cerrahisi kesinlikle steril ameliyathane koşullarında gerçekleştirilmesi gereken, diş hekimliğinin bu konuda en çok özen ve bilgi birikim gerektiren uygulama sahasıdır. Cerrahi müdahaleler çoğunlukla lokal anestezi şartlarında gerçekleştirilmesine karşın narkoz yani genel anestezi ya da sedasyon yöntemiyle de cerrahi müdahalede bulunulması mümkündür.

Ağız, Diş Ve Çene Cerrahisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Ağız, diş ve çene cerrahisinde anestezi kullanılır mı?

Evet, yapılacak işlemin türüne ve hastanın özelliklerine göre bilinçli sedasyon, lokal anestezi veya genel anestezi uygulanmaktadır.

Ağız, diş ve çene cerrahisinde yapılan işlemler nelerdir?

 •        Gömülü dişlerin çekimi,
 •        İmplant yapımında gerekli görülen tedaviler,
 •        Protez tedavisinin bir parçası olan diş eti ve kemiklerin cerrahi olarak hazır hale getirilmesi,
 •        İlerlemiş enfeksiyon tedavileri,
 •        Eklem ve çene kemiğinin düzeltilmesi, kırıkların tedavisi,
 •        Ağızda bulunan yumuşak ve sert dokuda oluşan kistlerin ve tümörlerin tedavileri.

20 yaş dişi neden çekilir?

20 yaş dişleri genellikle üzeri diş eti veya kemikle kaplı halde olmak üzere gömülü şekilde çene kemiğinde bulunmaktadır. Bu dişlerin gömülü olması ve üzerinde bulunan diş etinin enfeksiyonuna bağlı olarak bulunduğu kemiğe zarar vermesi ihtimali bulunur. Bunun yanı sıra çenedeki diş dizilimini sıkıştırarak öndeki dişlerin çapraşıklaşmasına da neden olabilir. Bu gibi durumlarda 20 yaş dişleri cerrahi bir operasyonla çekilir.

20 yaş dişinin çekiminden sonra lazer uygulaması yaptırmak gerekir mi?

Çene kemiğinde yapılan tüm cerrahi işlemlerden sonra düşük seviye lazer tedavisi sayesinde ödem ve ağrı azalır ve iyileşme süreci önemli ölçüde azalır.

Cerrahi diş çekimi sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

 •        Diş hekiminin verdiği ilaçlar muntazam şekilde kullanılmalıdır,
 •        Cerrahi diş çekiminden sonra 30 dakika boyunca diş çekilen bölgeye tampon yapılmalıdır,
 •        Yumuşak dokuları korumak adına ağız bölgesindeki uyuşukluk geçinceye kadar yemek yenmemesi önerilir,
 •        İlk gün sıcak yiyecek ve içecekten kaçınmalı, cerrahi diş çekimi yapılan bölgeye dışarıdan buz kompresi yapılmalıdır,
 •        Ağız ve diş hijyeni korunarak enfeksiyon riski azaltılmalıdır.

Sinüs cerrahisi nedir?

Sinüsler ile üst çenede bulunan azı dişlerinin kökleri birbirlerine komşu durumdadır. Bu bölgede bulunan dişlerin çekilmesiyle sinüs aşağı tarafa doğru çökerek kemik kaybı yaşanmasına sebebiyet verir. Sinüs cerrahisi (sinüs lifting) ile sinüs tabanı yukarı çekilerek kemik kaybı önlenir.

İmplant tedavisinde yeterli kemik bulunmadığında hangi çene cerrahisi yöntemi tercih edilir?

 • İmplant yapılması için gerekli miktarda ve kalitede kemik bulunmadığında kemik grefti denilen işlem uygulanır. Bu işlemde hastanın vücudunda başka bölgede bulunan kemiğin implant uygulanacak bölgeye taşınması veya bu bölgede kemik tozlarıyla yeni kemik oluşturulması yöntemleri kullanılabilir.

Tedavi fiyatlarını mı öğrenmek istiyorsunuz?
Çok basit.

Dentomega ile iletişime geçmenin harika yolları var, dilerseniz ekranın sağ alt köşesinde bulunan konuşma penceresinden temsilcimize yazabilir, bizi hemen arayabilir ya da yandaki e-mail formunu doldurup bize mail gönderebilirsiniz.

Adalet Mah. Manas Bulvarı
72/A Bayraklı / İZMİR
Yol Tarifi Al

+90 232 388 77 99

+90 545 380 70 90


  Harika bir gülüşe sahip olmak,
  sandığınız kadar zor değil.