Diş Dolgusu

Üstün Hizmet.

Size en iyiyi sunmak için çok çalışıyoruz.

Memnuniyet.

Her defasında sizi memnun etmeyi amaçlıyoruz.

Güven.

Ağız sağlığınız Dentomega ile güvenilir ellerde.

Diş Dolgusu uygulamasını sizin için en basit haliyle anlattık

Diş Dolgusu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Diş dolgusu değişir mi?

Diş dolgusu iyi bakıldığı takdirde uzun yıllar kullanılmaktadır.ama diş sıkma ve gıcırdatamaya bağlı,yenilene içilen sert gıdalara bağlı diş dolgusunda çatlama yada kırılmalar gözlemlenebilmektedir.ayrıca zaman için dolgunun sızdırabilmeside söz konusu olabilir.önemli olan düzenli aralıklarla kontrol edilip zamanında müdahele ile değiştirilmesi gerekmektedir.

Diş dolgusu yaptırdım ne zaman fırçalayıp, ne zaman yeyip içmeliyim ?

Tabi ki doktorun yaptığı dolgu cinsine bağlı olmakla beraber genellikle kompozit dolgu yapılmaktadır. Kompozit dolgularla hemen fırçalama, yeme içme faliyeti yapmakta hiçbir sakınca yoktur.

Diş dolgusu hangi durumlarda yapılır?

Dişlerin çürümesi yada kırılması sonucu oluşan boşluğun doldurulması işlemidir.
Dişi kurtarıp kullanmak için boş olan kısmın acilen doldurulması gerekmektedir. Aksi halde kanal tedavisi yada çekim işlemine kadar giden bir tedavi protokolü uygulanabilmektedir.

Ön diş dolgusunda hangi maddeler seçilir?

Ön diş gibi estetik bölgedeki dolgularda, genellikle estetik özellikleri basma dayanımına göre çok daha yüksek dolgular seçilmektedir. Cilası ve parlatılma özellikleri çok daha yüksektir.bu sayede doğallık çok daha ön planda olmaktadır.

Diş dolgusu sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Anestezi etkisi geçmeden yemek yenilmemelidir.aksi halde dudak ve yanak çiğnenebilir. Her ne kadar dolguda olsa çok sert cisimleri çiğnemek için sağlam dişimizi de, dolgulu dişimizi de kullanamamak gerekmektedir. Derin olan dolgularda 2-3 hafta sinir hassasiyeti beklenmektedir. Daha uzun süren hassasiyetlerde hekim ile iletişime geçilebilir. Dolgu yapıldıktan sonraki saatlerde dolgu için kullanılan aletlerin travması olabilir ilk 24 saat içinde geçmesi beklenmektedir.

Diş dolgu ücreti ne kadar?

Diş dolgu ücretleri kullanılan malzeme ve tekniğe göre değişmekle beraber her yıl türk dişhekimleri odası her yıl tavsiye edilen bir fiyat belirlemektedir.iyi yapılan bir diş dolgusunun uzun yıllar kullanılacağı düşünülürse kalite ve uygulama prensiplerinden taviz verilmemesi gerekmektedir.

Diş dolgusu ne kadar dayanır?

Altın ve metal dolgular daha uzun dayanıma sahip olmakla beraber, amalgam dolguların içinde civa olmasından dolayı, altının maliyeti ve yapım zorluğundan kaynaklı artık kullanımı çok sınırlı kalmıştır. Kompozit dolgular yaygın şekilde kullanılmaktadır. Ortalama kullanım süresi 7-10 yıl arasında değişmektedir. Mutlaka her yıl kontrol edilmesi gerekmektedir.

Dolgulu diş çürür mü?

Yeterli ağız bakımı yapılmıyorsa dolgu dişte çürüyebilir, fark edildiğinde hemen çürüğün temizlenip dolgunun yenilenmesi gerekmektedir.
Ağızda uyumu bozulan dolgular dişin çürümesine sebepte olabilir bu yüzden mutlaka yılda bir diş hekimi kontrolü önerilmektedir.

Ağzımda siyah dolgu var sağlığıma zararlı mı?

Siyah dolgular yani amalgam dolgular yapımı sırasında, ve sökümü sırasında aktif civa içeriği var iken, yapıldıktan sonra ağızda pasif duruma geçmektedir.Pasif durumdaki amalgamın zararı olup olmadığı konusunda hala çok sayıda araştırma yapılmaktadır.

Dişimde kırık var ama ağrım yok dolgu yaptırmalı mıyım?

Kesinlikle yaptırılması gerekmektedir. Açıkta kalan diş yüzeyi ağızdaki bakteri ve yiyecek artıkları ile direk temas ettikçe çürüme riski artmaktadır. O yüzden beklenmeden hemen dolgu yaptırılmalıdır.

Diş dolgu maddeleri(türleri) nelerdir?

KOMPOZİT DOLGULAR içeriğin rezin esaslıdır,günümüzde en sık kullanılan dolgu yöntemidir.
AMALGAM DOLGU, artık gunumuzde daha z kullanılmaktadır,içeriğinde gümüş ,civa,bakır,kalay bulunmaktadır.
PORSELEN DOLGU(İNLEY-ONLEY) ağızdan alınan ölçülerle labrotuvarda hazırlanarak ağza uygulanan tedavilerdir.uzun dönem başarısı daha yüksek dolgulardır.

Diş dolgusu yapılırken iğne yapılır mı?

Kişinin ağrı eşiği ile de alakalı olmakla beraber küçük çürüklerde anestezi yapılmadan da işlem yapılabilmektedir. Ama daha büyük çürüklü dişlerde anestezi uygulaması mutlaka yapılmaktadır.

Dolgudan sonra ağrı olur mu?

Dolgudan sonra görülen 1-2 hafta hassasiyet normal olarak kabul edilirken,ağrı genelde yüksek olan dolgudan kaynaklanmaktadır. O yüzden dolgu yüksekliği mutlaka kontrol edilmelidir.

Dolgudan sonra hassasiyet ne kadar sürer?

Diş tübüllerden oluşmaktadır, dolgu yapılırken tübüllerin kalsifiye olan ağzı açılmaktadır, 1-2 hafta kalsifiye olmamış tübül ağzı insana hassasiyet hissi vermektedir.1-2 hafta olması beklenen bir durumdur.bazen dahada uzun sürebilir. Geçmeyen bir hassasiyet olduğunda beklenmeden diş hekimine başvurulması gerekmektedir.

Tedavi fiyatlarını mı öğrenmek istiyorsunuz?
Çok basit.

Dentomega ile iletişime geçmenin harika yolları var, dilerseniz ekranın sağ alt köşesinde bulunan konuşma penceresinden temsilcimize yazabilir, bizi hemen arayabilir ya da yandaki e-mail formunu doldurup bize mail gönderebilirsiniz.

Adalet Mah. Manas Bulvarı
72/A Bayraklı / İZMİR
Yol Tarifi Al

+90 232 388 77 99
+90 545 380 70 90


Harika bir gülüşe sahip olmak,
sandığınız kadar zor değil.