Skip to main content

Erkeklerden ayrı olarak kadınlara yapılan gülüş tasarımlarında genelde daha oval tasarımlar kullanılır. Önde bulunan iki dişin yani santral dişlerin daha uzun ve baskın olduğu gülüş tasarımları kadınlar tarafından daha fazla beğenilmektedir. Kadınların yüz hatları dikkate alınarak erkeğe oranla kadınlardan oval tasarımlar tercih edilir.

Erkek hastalara yapılan tasarıma göre kadı karda ön iki dişin uzun olduğu ve arkaya doğru dişlerin kısalığı tasarımlar yapılır. Ayrıca köpek dişlerinin sivri olamadığı tasarımlarda kadınlar tarafından beğenilir.

Bu gülüş tasarımlarında kişinin ten ve göz rengi baza alınarak bir renk seçimi yapılır. Fakat kadınlar erkeklere göre beyaz dişi çok daha iyi talere edildikleri için tercihleri genelde daha beyaz dişten yanadır. Kadınlar Gülüş estetiğine ayrıca dudak estetiğine de önem verir. Dudakta oluşacak olan simetri Gülüş tasarımına da etki edebilir. Bundan dolayı dudağın asimetrisine göre hastanın isteği doğrultusunda hareket edilir.

Gülüş Tasarımı Nedir?

Estetik görünümleri kişiden kişiye değişir. Gülüş estetiği dede kişiye özgü bazı belirlemelere yapılabilir. Fakat gülüş tasarımında belli ana kuralları doğrultusunda hareket edilir. Sadece ufak tefek dokunuşlara yer verilebilir.

Gülüş tasarımlarında hastanın ağız yüksekliği, göz rengi, ten rengi, dudak kalınlığı, gülmek genişliği, Yüz hatları, cinsiyeti, yaşam tarzı, mesleği öneme alınarak tasarım gerçekleştirilir. Gülüş Tasarımı için bir hekime başvurulduğunda öncelikle muayeneden geçirilir. Daha sonrasında hastaya tasarımdan sonra oluşacak görüntünün bitmiş hali gösterilir. Gülüş Tasarımı işleminde anestezi uygulanacağı için hastada herhangi bir acı hissi oluşmaz.

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Gülüş tasarımlarında yaprak porselenler kullanılır. Bu yaprak porselenlerin kalınlığı 0,3 mm ile 0,5 mm arasında değişir. Saydamlığı ve ışık geçirgenliği doğal diş kadardır.

Gülüş Tasarımı Kimlere Yapılır?

Gülü tasarımları, dişlerinin formundan memnun olmayan, renginden memnun olmayan herkese yapılabilir. Klinik bir muayene tasarım için önemli oluyor. Diş tasarımı yapılmadan önce diş etleri, diş çürükleri, diş kökleri tedavi edilmelidir.

Gülüş Tasarımı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Gülüş tasarımların kendi içinde belli bazı ana kuralları vardır bu kuralların dışına çıkılmaması gerekir. Fakat hastanın isteği doğrultusunda ufak bazı değişikliklere gidilebilir. Aynı zamanda dudaklar serbestken ön iki dişin 1 mm kadar görünür durumda olması gerekir. Diş renginin de hastanın göz ve ten rengi ile uyumuna dikkat edilerek yapılması gerekir.

Gülüş Tasarımında Hangi Ayrıcalıklı Tedaviler Yapılır?

Gülüş tasarımı yapılırken ayrıca yapılan tedavilerde vardır. Bunlar;

  • Eksik dişler implant tedavisi ile tamamlanır ve dişe estetik açıdan görünüm kazandırılır.
  • Ortodontik teknikler uygulanabilir. Porselen braketler kullanılarak diş çapraşıklıkları düzeltilir.
  • Dişe porselen lamineler yapılarak dişin daha beyaz görünmesi sağlanır.
  • Zirkonyum da gülüş tasarımı işlemlerinde kullanılan bir tekniktir.

Bunlar gülüş tasarımı tedavilerinde ayrıcalıklı olarak kullanılan teknikler arasında bunlarda vardır.

Leave a Reply

Konuşmayı Başlat
1
Bize Whatsapp'tan Yazın
Merhaba
Nasıl yardımcı olabiliriz?