Skip to main content

Dişler belirli nedenlerden dolayı çürüyerek ağrı yapabiliyor. Dişlerde yaşanan sorunlarda diş hekimlerinin uygulayabileceği tedavi yöntemleri bulunuyor. Dişçiye sürekli olan giden kişilerin bildiği tedavi yöntemleri arasında, kanal tedavisi bulunuyor.

Kanal tedavisi doktorların tercih ettiği önemli bir tedavi yöntemidir. Dişlerde oluşan kırılmalar ve çürümeler dişin oldukça zarar görmesine neden oluyor. Kanal tedavisiyle dişlerin daha iyi duruma getirilmesi ve ağrının giderilmesi sağlanıyor.

Kanal Tedavisi Kimlere Yapılır?

Kanal tedavisi diş sorunlarında oldukça etkili olan bir tedavi yöntemidir. Kanal tedavisi kararı tamamen diş hekimleri tarafından veriliyor. Dişin durumuna göre kanal tedavisi seçeneği kullanılıyor.

Dişler bazı nedenlerden dolayı içerden çürüyerek ağrıların yaşanmasına neden oluyor. Ağrıların artmasıyla birlikte diş hekimleri dişin incelemesini yaparak hangi işlemi yapacağına karar veriyor. Kanal tedavi yöntemi diş içerisinde yaşanan çürük seviyesine göre uygulanıyor. Diş içerisinde temizlenebilecek seviyede çürük bulunuyorsa, kanal tedavisine ihtiyaç duyulmuyor.

Kanal Tedavisi Ağrı Yapıyor Mu?

Kanal tedavisi uygulanan bir diş bir süre ağrı yapabiliyor. Fakat kanal tedavisinde sinirler doktorlar tarafından alınıyor. Sinirlerin alınmasıyla birlikte, dişlerin ağrıması çok uzun sürmüyor. Sinirler olmadığı için hastalar herhangi bir ağrı durumuyla karşılaşmıyor. Kanal tedavisi birkaç gün ağrı hissettirebilen bir tedavi yöntemidir. Detaylı bir işlem olsa da kısa süre içinde tamamlanabilen bir işlemdir.

Ağrı yaşanması durumunda yapılması gerekenler şöyledir;

  • Ağrı kesici kullanmak
  • Buz ile ağrıyı hafifletmek
  • Sıcak içecekler tüketmemek

Kanal tedavisi sonrasında oluşabilecek ağrılar için yemek tüketimine dikkat etmek gerekiyor. Çok sıcak ve soğuk gıdalardan uzak durulması gerekiyor.

Kanal Tedavisi Sonrası İlaç Kullanmak

Diş hekimleri uygun gördüğü sürece hastalara ilaç verebiliyor. Kanal tedavisi olan kişiler eğer hassas bir yapıya sahipse ağrı kesici ilaçlar önerilebiliyor. Hastalar kanal tedavi sonrasında dişlerinde ağrı hissediyorsa, doktor kontrolünde ilaç kullanabilir. Diş hekimlerinin önermediği ilaçları kullanmak büyük sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir. Son derece dikkatli hareket ederek, ilaç kullanımlarını doktor kontrolünde yapmak gerekiyor.

Kanal Tedavisi Süreleri

Kanal tedavisini yapabilmek için dişlerin belirli seviyede çürümesi gerekiyor. Kanal tedavisi yapmak dişlerin tamamen onarılması demektir. Kanal tedavisi yapılabilmesi için dişlerde büyük kayıpların yaşanması gerekiyor. Kanal tedavisi ortalama 20 ile 30 dakika arasında tamamlanabiliyor. Dişin durumuna ve yerine göre de süreç farklı şekilde ilerleyebiliyor. Kanal tedavisi tek diş için en az 20 dakika sürebiliyor. 20 dakika içerisinde diş için kullanılan uyuşturma işlemleri de yer alıyor.

Kanal Tedavisi Sonrası

Kanal tedavisi yapılan hastaların dişleri çürüklerden tamamen temizlenerek oyulma işlemi yapılıyor. Kanal tedavisiyle açılan boşluklara dolgu işlemi gerçekleştiriliyor. Dolgu işlemleri için öncelikle geçici dolgu yerleştiriliyor. Kanal tedavisi sonrasında boşlukların kapanması ve dişin güçlenmesi için geçici dolgular kullanılıyor. Belirli bir süre sonra geçici dolgu üzerine ana dolgu yapılarak, diş şekline getiriliyor.

Leave a Reply

Konuşmayı Başlat
1
Bize Whatsapp'tan Yazın
Merhaba
Nasıl yardımcı olabiliriz?