Skip to main content

Teknolojinin zamanla gelişmesi ağız bakım ürünlerine de elbette ki yansımıştır. Buna bir örnek de elektrikli diş fırçalarıdır. Bu fırçaların zararlı olup olmadığı herkesin aklında soru işareti oluşturabilir. Doğru kullanıldığı ve uygun başlıklar seçildiği takdirde zararlı değil tersine daha da faydalı olacaktır.
Manuel diş fırçaları çok daha fazla tekniğe sahiptir. Bu da daha fazla sabır ve el becerisi gerektirir. Elektrikli diş fırçasının da en önemli avantajı bu bahsedilen özelliklere gereksinimi çok daha aza indirmesidir. Böylece el yeteneği az gelişmiş ya da kısıtlı kişilerde işlemi oldukça kolaylaştırır. Normal sağlıklı bireylerde de çok daha pratik bir temizleme sağlar.

  • Elektrikli diş fırçasının manuel olanlara göre avantajları nelerdir?
  • Elektrikli diş fırçaları dönme ve titreşim hareketi yaparlar. Manuel fırçaları kullanırken de ideal olan bu hareketleri yapabilmektir. Ancak bu çoğu kişiye zor gelir. Bu nedenle sadece ileri geri hareket ettirirler. Elektrikli diş fırçası sayesinde bu hareketler otomatik olarak sağlanmış olur. Dönme ve titreşim hareketleri sayesinde plak daha iyi temizlenir ve diş eti çekilmesi gibi sorunlar daha aza indirgenmiş olur. Ancak dikkat etmemiz gereken nokta zaten dönmekte olan diş fırçasına ayrıca kendimiz dönme hareketi uygulasak diş eti problemleri ile karşılaşabiliriz.
  • Bir diğer avantajı elektrikli diş fırçalarının basınç sensörü bulunmasıdır. Elektrikli diş fırçalarının diş eti çekilmesine neden olduğu gibi yanlış bir algı vardır. Oysaki manuel diş fırçasıyla çok sert fırçalamak diş etlerine zarar verir. Elektrikli olanlardaki bu sensör sayesinde diş fırçası fazla kuvvet uyguladığınızda sizi gerek sesle gerekse ışıkla uyarır. Bu basınç sensörü ve fırçanın hareketleri sayesinde diş fırçanızda aşınma da daha yavaş olacaktır.
  • Ayrıca elektrikli diş fırçaları, fırçalama süresini ölçebilir. Plak temizlemede önemli olan şeylerden birinin süre olduğunu biliyoruz. İki dakikadan az fırçalama yeterli temizliği sağlayamaz. Çünkü bu sürenin altında dişlerimizin her yüzeyini temizlememiz pek mümkün olmamaktadır. Elektrikli fırçalardaki bu zamanlayıcıyı açarak iki dakika boyunca dolu dolu fırçalama yapabiliriz.
  • En güzel avantajlarından biri çocuklara diş fırçalamayı sevdirmesidir. Elektrikli olması çocuklara ilgi çekici gelmektedir. Ayrıca markadan markaya değişen şekil ve modellerde elektrikli diş fırçaları bulunmaktadır. Sevdikleri çizgi film karakterlerine sahip fırçalar çocuklara diş fırçalamayı sevdirmektedir. Bazı markalarda cep telefonlarında aplikasyonlar bulunmaktadır. Bu sayede çocuklar o uygulamayı açarak animasyonlar sayesinde sevdiği karakterler ile karşılıklı dişlerini fırçalayabilmektedirler. Süre dolduğunda da yıldız gibi çeşitli ödüller kazanırlar. Bu, çocukları diş fırçalama konusunda oldukça motive edici olmaktadır.
  • Elektrikli diş fırçalarının dezavantajı yok mudur?

Elektrikli diş fırçaları, yukarıda sayılan sebeplerden dolayı oldukça tavsiye edilir. Ancak manuel fırçalara göre maliyeti daha yüksektir. Fırçalar yıprandıkça yeni başlıklar alıp yenilemek gereklidir. Bu da manuel fırçalara göre elbette ki biraz daha maliyetli olacaktır. Bir diğer dezavantaj da şarjlı olmasıdır. Özellikle şarj etmeyi unuttuğunuzda fırçalarken şarjı bitebilir.

Manuel ya da elektrikli diş fırçamız ne olursa olsun önemli olan doğru bir şekilde ve en az iki dakika boyunca dişlerimizi fırçalamaktır. En kısa sürede size uygun olan diş fırçasını seçip diş fırçalama alışkanlığı edinmek tüm diş hekimleri tarafından tavsiye edilir.

Leave a Reply

Konuşmayı Başlat
1
Bize Whatsapp'tan Yazın
Merhaba
Nasıl yardımcı olabiliriz?