Skip to main content

Ağız hijyenini sağlamak çoğu problemin önüne geçmektedir. Bunu başarılı bir şekilde sağlamak için diş fırçaladıktan sonra diş ipi kullanmak ihmal edilmemesi gereken bir davranıştır. Diş fırçasıyla ancak görünen kısımları yani dişlerimizin 3/5’ini fırçalamak mümkündür. Dişlerimizin aralarına fırça ulaşamaz. Bunun için en büyük yardımcımız diş ipi olacaktır. Çünkü çürükler daha çok ulaşılamayan noktalarda başlar. Diş araları da çürük oluşumu için çok uygun noktalardır. Bu nedenle mutlaka günde bir defa hatta mümkünse her diş fırçaladıktan sonra diş ipi uygulaması yapılmalıdır.

  • Diş ipi seçimini neye göre yapmalıyız?

Sıklıkla kullanılan iki çeşit diş ipi bulunur. Bunlardan bir naylon diş ipleridir. Çok filamanlı diş ipi olarak da anılabilir. Naylon diş ipleri mumlu, mumsuz ya da değişik aromalarda üretilebilir. Birden fazla naylon telden oluşur. Bu nedenle çok sıkı dişleriniz varsa aşınıp kopabilme ihtimali vardır. Diğer bir çeşit de PTFE diş ipleridir. Bu da tek filamanlıdır. Sıkı bağlantılara sahip dişlerde PTFE tip diş ipi daha sağlıklı olacaktır. Çünkü daha rahat kayar ve kopma ihtimalini daha aza indirir. Rulo ve kürdan şeklinde olan bu diş iplerinden kendinize en uygun olanı seçip kullanmayı alışkanlık haline getirmek size çok faydalı olacaktır.

  • Uygun diş ipini seçtikten sonra nasıl kullanmalıyız?

İlk olarak yaklaşık iki karış yani 30-40 cm bir ip parçası koparmamız gerekir. Bu ip parçasının iki ucu orta parmaklara dolanır. Ama ipi çok sıkmamaya dikkat etmeliyiz. Baş ve işaret parmaklarımız yardımı ile yaklaşık 5 cm açıkta bırakarak gergin tuttuğumuz bu ip iki dişin arasına geçirilir. Bu süreçte diş ipini koparmamaya ve diş etine zarar vermemeye ayrı bir özen göstermeliyiz. Karşılıklı birbirine bakan iki diş yüzeyinin her biri ayrı ayrı temizlenmelidir. Bunun için diş ipine C şeklini vermeyiz. Bu sayede dişlerimizi kavrar. C şeklini verdiğimiz diş ipini diş eti altına oturtmalıyız. Daha sonra nazik bir şekilde ileri geri yaparak tüm diş yüzeyi boyunca yukarı doğru diş ipini gezdirmeliyiz. Aynı uygulamayı yan dişin yüzeyine de yapmalıyız. Daha sonra dişten dişe geçerken mutlaka diş ipinin temiz bölümünü kullanmak gerekir.

Özellikle diş etinin altını temizlerken diş etini tahriş etmemeye dikkat etmek önemlidir. Yoksa hijyen sağlamaya çalışırken diş eti çekilmesi gibi farklı sorunlarla karşılaşmak mümkün olacaktır.

  • Porselen köprülerin temizliği için de diş ipi önemli midir?

Kaplamalar ve köprü ayakları temizlerken atlanan yerlerdendir. Ancak bu bölgeleri de diş ipiyle temizlemek olası problemlerin önüne geçer. Bu bölgeler için üretilen ayrı diş ipleri vardır. Superfloss olarak adlandırılan bu diş ipi daha kalındır. Köprü altlarına girmesi içi daha sert bir ucu bulunur. Bu sayede fırça girmeyen köprü altı ve ayakları güzelce temizlenmiş olur.

  • Diş etleri kanarsa diş ipini bırakmalı mıyız?

Genellikle ilk diş ipi uygulamasında diş etlerinde kanama meydana gelebilir. Bu sık karşılaşılan bir durumdur. Temizlenemeyen diş etlerinde ödem oluşur ve diş ipinin yarattığı bu basınç ile kan gelebilir. Ancak birkaç uygulamadan sonra kanama kesilecektir. Bu nedenle diş ipi uygulaması bırakılmaması gereken bir alışkanlıktır ve sabırlı olmayı gerektirir. Uygulamaya başlanılan andan itibaren diş ve diş etleri daha temiz görünecek ve daha ferah bir ağza ulaşılacaktır.

Leave a Reply

Konuşmayı Başlat
1
Bize Whatsapp'tan Yazın
Merhaba
Nasıl yardımcı olabiliriz?