Skip to main content

Diş ağrısı herkesin oldukça şiddetli ağrılar arasında yer alıyor. Diş ağrılarının neden olduğu durumları tespit etmek gerekiyor. Dişin ağrıması durumunda pek çok birey ağrı kesici ilaçlara başvurabiliyor. Ağrıyan dişlere uygulanacak yöntemlerin tamamı uzman hekimler tarafından yapılmalıdır. Gerekli muayene işlemleriyle ağrıyan dişin kontrol edilmesi gerekiyor. Ağrıyan dişlerin tamamının çekilmesi söz konusu değildir. Öncelikle dişin neden ağrıdığını tespit etmek gerekiyor.

Diş Ağrısı Neden Olur?

Diş ağrısı yaşanabilecek en kötü ağrılar arasında yer alıyor. Dişlerde oluşan ağrıların neden olduğu birçok durum bulunuyor. Dişlerin çürümesi veya kırılması durumunda şiddetli ağrı yaşanabiliyor. Ağrıların neden olduğu konusunda uzman diş doktorlarından destek almak gerekiyor.

Diş ağrısına neden olabilecek durumlar şöyle sıralanabilir;

  • Diş çürükleri
  • Bakteriyel enfeksiyonlar
  • Diş çatlaması veya kırılması
  • Diş dolgularında hasarlar
  • Çok sakız çiğnemek
  • Diş etinde oluşan enfeksiyonlar
  • Diş etlerinden çıkan dişler
  • Yirmilik dişler

Diş ağrısının nedenleri oldukça fazladır. Dişlerin ağrımasına neden olan durumları netleştirmek için dişçilere görünmek gerekiyor. Ağrıların daha fazla yoğun olmaması için kısa sürede tedavi edilmesi gerekiyor. Anlık müdahalelerle ağrıların geçmesi için önemlidir.

Diş Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Diş ağrısının tedavisi için öncelikle tanı koyulması gerekiyor. Ağrıya neden olan tüm durumlar incelenerek, tedaviye başlanıyor. Yirmilik dişlerden dolayı ağrı yaşanıyorsa,diş doktorları tarafından dişler genellikle çekiliyor. Çürük durumunda ise diş onarılmaya çalışılıyor. Kanal tedavisi, diş çürümeleri sonrasında yapılan bir tedavi yöntemidir. Diş ağrısına neden olan durum eğer dişlerin çürümesi ise, genellikle kanal tedavisi uygulanıyor. Enfeksiyon nedenlerinden dolayı da diş ağrıları yaşanabiliyor. Antibiyotik ilaçlar ve ağız bakımlarının yapılmasıyla ağrılar en aza indirilebiliyor.

Diş Ağrısı Nasıl Önlenir?

Diş ağrısı yaşamamak için birçok konuda dikkatli olmak gerekiyor. İlk olarak dişlerin düzenli olarak fırçalanması, diş ağrılarının oluşmasını engelleyecektir. Diş çürümeleri diş ağrısını ortaya çıkaran bir durumdur. Dişlerin çürümesini önlemek için düzenli olarak ağız bakımlarına dikkat etmek gerekiyor.

Diş Ağrısının Belirtileri

Diş ağrıları bazen çok dayanılmaz ağrılar haline gelebiliyor. Diş ağrısı olduğunu tespit etmenin birçok yolu bulunuyor. Dişlerde zonklama ve sürekli keskin ağrılar oluşması, diş ağrısının belirtileri arasındadır. Dişlerde oluşan ağrılar için ağrı kesici ilaçlar önerilebiliyor. Doktorlara sormadan bilinmeyen ilaçları kullanmak, daha büyük sağlık sorunlarına davetiye çıkarabiliyor.

Diş Fırçalamak Diş Ağrısını Azaltır Mı?

Diş ağrısı yaşanıyorsa, dişleri fırçalamak biraz da olsa ağrıyı azaltacaktır. Dişlerin arasında bulunan yemek parçacıkları dişlerin daha çok ağrımasına neden olabiliyor. Dişlerim fırçalanması dişlerde oluşan bakterilerin giderilmesini sağlıyor. Çok bastırmadan ve zorlamadan diş fırçalamak, ağrının dindirilmesi için önemli bir yöntemdir. Diş fırçalamak ve tuzlu suyla gargara yapmak bakterilerin oluşmasını engelleyecek yöntemler arasındadır.

Leave a Reply

Konuşmayı Başlat
1
Bize Whatsapp'tan Yazın
Merhaba
Nasıl yardımcı olabiliriz?