Skip to main content

Ağız sağlığı her insan için önemli bir konudur. Ağızda oluşabilecek tüm sağlık sorunları bazı nedenlerden dolayı ortaya çıkabiliyor. Her insanın yaşayabileceği ağız kokusu oldukça kötü bir durumdur. Ağız kokusu sorunu yaşayanlar için uygulanan bazı yöntemler bulunuyor. Ağız kokusunun giderilmesi konusunda neler yapılabileceği araştırılan bir konudur.

Ağız kokusu yaşayanların yapması gereken işlemlerin başında düzenli diş fırçalamak bulunuyor. Diş fırçalamayan kişilerde en çok görülen durumlardan biridir. Ağız kokusu diş aralarında kalan gıda parçalarının ortaya çıkardığı bir durumdur. Mutlaka günde 2 kere dişlerin fırçalanması öneriliyor.

Ağız Kokusuna Etkili Çözümler

Ağız kokusuyla karşı karşıya kalanların yapması gereken işlemleri aksatmaması gerekiyor. Ağız bakımlarının yapılmaması ağız içerisinde birçok soruna neden olabiliyor. Ağız kokusu, diş bakımlarını yapmayan kişilerde oldukça fazla görülen bir durumdur.

Ağız kokusu problemi kişilerin oldukça rahatsız olduğu bir konudur. Ağız kokusunu gidermek için ağız bakımlarının belirli periyotlarla yapılması gerekiyor.

Ağız kokusunun giderilmesi için yapılması gereken işlemler şöyledir;

  • Düzenli diş fırçalamak
  • Düzenli ağız bakımı yapmak
  • Farklı içeceklerden uzak durmak
  • Dil temizliği yapmak
  • Doğal nefes açıcı kullanmak
  • Bol su tüketmek
  • Sigara ve tütün ürünlerini kullanmamak

Ağız Kokusu Neden Olur?

Ağız kokusu sorun bazı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Dişlerde yoğun çürük olması, koku yayılmasına neden olacaktır. Ağız bakımlarının detaylı olarak yapılmaması, ağız kokusu oluşumuna neden oluyor. Uzmanlar ağız kokusu için diş fırçalama işlemlerinin aksatılmaması gerektiğini söylüyor.

Ağız kokusu farklı nedenlerden dolayı oluşabilecek kötü bir durumdur. Diş fırçalama ve ağız bakımı konusunda oldukça dikkat edilmesi gerekiyor. Sigara kullanımı da ağız kokusunu ortaya çıkaran bir durumdur.

 

Düzenli Diş Temizliği

Ağız kokusu ihtiyaç duyulan ağız bakımı temizliğinin yapılmaması durumunda ortaya çıkar. Dişlerde kalan yemek artıkları zaman geçtikçe dişlerin çürümesine ve koku yaratmasına neden olur. Dişlerin günde 2 kez fırçalanması ve ağız temizliğinin yapılması gerekir. Düzenli diş fırçalama işlemleri, ağız kokusunun giderilmesinde en etkili çözümdür.

Çürük Dişler Ağız Kokusu Yapar Mı?

Dişler düzenli bakım yapılmadığı zamanlarda büyük hasarlar alabiliyor. Dişlerin fırçalanmaması dişlerin kısa sürede çürümesine neden oluyor. Çürük dişler ağız kokusuna neden olan bir durumdur.

Sürekli olarak doktor kontrolünde çürük dişlere işlem yapılması gerekiyor. Dişlerin çürümeye devam etmesi durumunda, ağız kokusunun seviyesi gün geçtikçe artacaktır.

Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

Ağız kokusuna neden olan durumlar tespit edilmesi gerekiyor. Dişlerde herhangi bir çürük bulunmuyorsa, farklı nedenlerden dolayı koku oluşabiliyor. Diş arasında kalan yemek artıkları için ip kullanılması gerekiyor.

Diş ipleri, dişlerin arasına sıkışan yemek artıklarını çıkararak, kokunun oluşmasını engelliyor. Diş fırçalamanın yanı sıra belirli sürelerde diş ipi kullanmak gerekiyor. Yemek artıkları ağız kokusuna neden olarak, kokunun daha fazla artmasına neden oluyor.

Leave a Reply

Konuşmayı Başlat
1
Bize Whatsapp'tan Yazın
Merhaba
Nasıl yardımcı olabiliriz?