Skip to main content

Dişlerinizi fırçaladığınız zaman diş yüzeylerini temizlemiş olursunuz. Ancak diş temizliği için sadece diş yüzeylerinin temizlenmesi yeterli gelmez. Çünkü dişlerdeki asıl kirlilik, diş aralarında bulunur. Normal diş fırçaları, diş aralarında her yere erişemeyebilir. Bunun için arayüz fırçasına ihtiyacınız olacaktır. Diş araları için çoğunlukla diş ipleri önerilir. Ama diş ipleri de istenilen temizliği tam olarak sağlamayabilir. Arayüz fırçası bu açıdan en doğru eşyalardan biridir.

Peki, arayüz fırçası nasıl ve ne sıklıkla kullanılmalıdır? Arayüz fırçası ile ilgili merak ettikleriniz aşağıda anlatılmıştır. Arayüz fırçasının nasıl kullanıldığını iyi bilmelisiniz. Çünkü diş araları, oldukça hassas bölgelerimizdendir. Eğer dişlerinizin arasında boşluk var ise arayüz fırçalarını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra diş teli olan kişiler de arayüz fırçası ile detaylı bir temizleme yapabilirler.

Arayüz Fırçası Hangi Durumlarda Kullanılmalıdır?

Bazı insanlar, diş eti çekilmesi sorunu yaşayabilirler. Bunun sonucunda ise dişlerin aralarında boşluk meydana gelir. Bu boşlukları temizlemek için arayüz fırçası kullanılmalıdır. Diş fırçasının erişmekte zorlandığı bölgeleri de arayüz fırçası ile kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra diş etlerinin birleştikleri bölgeleri de temizleme şansınız bulunmaktadır. Her açıdan kullanışlı olan bir fırçadır.

Arayüz Fırçası Nasıl Kullanılır?

Arayüz fırçasının nasıl kullanıldığını iyi bilmelisiniz. Çünkü bu ürünün kullanımı, normal diş fırçası gibi değildir. Arayüz fırçasını dişlerinizin arasına sokarak ileri-geri şeklinde hareket ettirmeniz gerekir. Her dişin arasında 10 defa bu şekilde yapmanız yeterli gelecektir. Dişlerinizin aralarını iyice temizledikten sonra ağzınızı bol suyla durulamanız gerekir.

Kimler Arayüz Fırçası Kullanmamalı?

Arayüz fırçası, çok işinize yarayacak bir eşyadır. Ancak herkes için kullanıma uygun değildir. Diş aralarında hiçbir boşluk olmayan insanların arayüz fırçasını kullanmaları doğru değildir. Bu şekilde dişlerinize zarar verebilirsiniz. Hatta kendi ellerinizle dişlerinizde boşluk meydana gelmesine sebebiyet verebilirsiniz. Buna sebep olmamak için arayüz fırçasını hangi durumlarda kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Arayüz Fırçası Ne Sıklıkla Kullanılmalı?

Arayüz fırçası gün içerisinde birden fazla kullanılmamalıdır. Günde 1 defa temizleme yapmak, dişlerinize yeterli gelir. Arayüz fırçasını fazla kullanmanız doğru değildir. Ayrıca bir arayüz fırçasını sadece 3 gün kullanmalısınız. Fırçada olumsuz bir durum meydana gelirse hemen değişim yapmalısınız.

Arayüz Fırçası İle Temizleme Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Arayüz fırçasını kullanırken dikkat etmeniz gerekenler şunlardır:

  • Arayüz fırçasının üzerine kesinlikle diş macunu sıkmayın.
  • Fırçayı kullanırken diş aralarınızda sert hareketlerde bulunmayın.
  • Arayüz fırçasını kullanmaya başlamadan önce dişlerinizi fırçalayın.
  • Dişlerinizin yapısına uygun bir büyüklükte olan arayüz fırçasını alın.

Arayüz fırçasını kullandıktan sonra mutlaka temizleyin. Kalıntıların fırçada kalmadığından emin olun. Günde bir sefer kullanım yapmanız, uzmanlar tarafından uygun görülmüştür. Arayüz fırçasını yanlış kullandığınız zaman diş ve diş eti sorunlarının yaşanması muhtemeldir. Bu konularda da dikkatli davranın.

Leave a Reply

Konuşmayı Başlat
1
Bize Whatsapp'tan Yazın
Merhaba
Nasıl yardımcı olabiliriz?