Skip to main content

Diş teli sayesinde dişleriniz daha güçlü ve düzgün hale gelir. Diş telleri özellikle de güzel yapılı dişlere ulaşmak için kullanılır. Biraz zahmetli bir kullanım içerse de sonuç olarak gülüşlerinizin daha da güzelleşmesine etki eder. Diş teli takıldığında bile ağız ve diş temizliğinize devam etmelisiniz. Hatta diş tellerinin takılı olduğu dönemlerde diş temizliğine her zamankinden daha fazla dikkat etmelisiniz.

Diş teli ile nasıl bir diş fırçalama yapmanız gerektiği aşağıda anlatılmıştır. Diş telinin zarar görmesini engellemek için fırçalamanın doğru tekniklerle yapılması gerekir. Aksi halde hem dişleriniz hem de diş telleriniz bu durumdan olumsuz etkilenebilir.

Öncelikle Doğru Bir Diş Fırçası Seçin

Diş teliyle dişlerinizi fırçalamaya başlamadan evvel, seçmiş olduğunuz diş fırçasında dikkat etmelisiniz. Bu durumlarda normal diş fırçaları da iş görmektedir. Ancak normal diş fırçalarını kullanırken aşırı bir titizlik göstermelisiniz. Bununla uğraşmak yerine diş tellerine uygun olan sonik ya da elektronik diş fırçalarından birini kullanabilirsiniz.

Bu diş fırçaları, diş telleriniz için daha uygundur. Dişleriniz bu dönemlerde çok hassas olur. Bundan dolayı kullandığınız diş fırçası da hassas olmalıdır. Ancak yine de burada önemli olan durum, dişlerinize nasıl bir basınç yaptığınızdır. Bu basınç yüzünden diş telleriniz yerinden oynamamalıdır.

Dişlerinizin Ön Yüzünü Fırçalayın

Diş teliyle dişlerinizi fırçalamaya başlarken öncelikle dişinizin ön yüzünden başlayın. Diş tellerine baskı yapmadan yavaş şekilde tüm dişlerinizin ön yüzünü temizleyin. Ayrıca diş diplerini de temizlemeyi ihmal etmeyin.

Diş tellerinin dibinde kalan kalıntıları yavaş yavaş çıkarın. Arada unutulan artıklar, dişinizde leke yapabilir ve diş tellerinizin arasına dolabilir. Dişlerinizin ön yüzünü fırçalamaya başladığınız zaman öncelikle alt sonra da üst yüzleri temizleyin. Diş tellerinizin üzerini ise dairesel hareketler yapa yapa fırçalayın.

Dişlerin İç Kısımlarını Fırçalayın

Dişlerin ön yüzünü fırçalamayı bitirdikten sonra iç kısımlarına geçiş yapabilirsiniz. İç kısımların fırçalanması, ön yüze göre daha zordur. Çünkü iç kısımları net olarak görme imkanınız pek yoktur. Ayrıca iç kısımlarda diş eti diplerinde çok fazla bakteri bulunur. Bundan dolayı diş teliyle dişlerinizi fırçalarken özellikle iç kısımlara ayrı bir ehemmiyet verin.

Önce ileri-geri, aşağı-yukarı ve son olarak da dairesel hareketlerle bitişi yapın. Bu sıralamayı iyi şekilde uygularsanız, diş teli takılı olan dişleriniz daha iyi temizlenmiş olacaktır. Dişlerin iç kısımlarına diş teli takılmaz. Bu nedenle fırçalama işleminiz daha kolay olacaktır. İç kısımlarda diş teli olmaması, diş telinin bundan etkilenmeyeceği anlamına gelmez. İç kısımlarda bulunan bakteriler de diş tellerine ulaşabilirler.

Dişlerinizin Uç Bölgelerini Fırçalayın

Diş teli ile diş fırçalama yaparken yerine getirmeniz gereken son şey ise dişlerin uç bölgelerini fırçalamaktır. Bunun için fırçayı ağız içerisindeki boşluğa dik şekilde tutmalısınız. Böylece fırça kılları, daha fazla alana ulaşacaktır.

Diş Teli İle Diş Fırçalarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Diş teli ile diş fırçalarken dikkat etmeniz gerekenler şunlardır:

  • Diş tellerinize yüksek basınç yapmayın.
  • Fırça darbelerinin tellere zarar vermemesi için yavaş olun.
  • Diş tellerinin her yerini fırçalayın.

Bunlara dikkat ederseniz ve dişlerinizi diş tellerine dikkat ederek fırçalarsanız, hiçbir sorun yaşamazsınız.

Leave a Reply

Konuşmayı Başlat
1
Bize Whatsapp'tan Yazın
Merhaba
Nasıl yardımcı olabiliriz?