Skip to main content

Diş eti şişmesi, diş eti iltihabından ya da daha farklı nedenlerden dolayı yaşanabilir. Diş eti şişmesi, farklı boyutlarda meydana gelebilir. Bazı şişmeler, insanı çok rahatsız ederken bazıları ise hissedilemez derecede küçük bir şişliğe sahiptir. Ancak her iki durumda da diş etlerinde bir sorun olduğu kesindir. Diş eti şişmesi, ortada bir sorun olduğunun göstergesidir.

Ayrıca diş etlerinin şişmesi, güzel gülüşlerinize gölge düşürebilir. Diş eti şişme belirtilerinin çok iyi takip edilmesi gerekmektedir. Eğer belirtileri uygunsa hiç beklemeden diş hekimine gidilmelidir. Diş eti şişmesi, birçok insan tarafından önemsenmez. Çünkü şişliğin hemen geçeceğini ve dişlerine bir zarar vermeyeceğini düşünürler. Ancak durum tam aksinedir. Diş eti şişmesi tedavi edilmediği takdirde dişlerinizi kaybettirebilir.

Yeterli Diş Fırçalama Yapmama

Diş etinin şişmesine neden olan en temel şeylerden biri yeterli diş fırçalama yapılmamasıdır. Neredeyse her diş ve diş eti sorunlarının temel nedeni de budur. Bundan dolayı tüm diş hekimleri, dişlerin fırçalanması gerektiği konusunda hem fikirdirler. Yeteri kadar fırçalanmayan dişlerde yemek artıkları mutlaka kalır. Bu artıklar diş diplerine iyice yerleşerek diş eti şişmesine yol açabilir. Bundan dolayı diş fırçalarken diş diplerinize de ayrıca inmeniz gerekir. Diş etlerinizi fazla zedelemeden yavaş hareketlerle temizlik sağlanabilir.

Hamilelik

Hamilelik, bir kadın için büyük bir değişimdir. Çünkü hamile olan bir kadının hemen her yeri bundan etkilenir. Diş etleri de bu durumdan nasibini alır. Hamileliğin yarattığı değişimler yüzünden diş etlerinde şişme meydana gelebilir. Bu durum genellikle hormonlardan dolayı kaynaklanmaktadır. Hamilelikte oluşan diş eti şişmesi, çok ciddi bir durum değildir.

Sigara-Alkol Kullanımı

Sigara-alkol kullanımı, diş eti şişmesinin nedenleri arasında bulunmaktadır. Bu zararlı ürünlerin içerisinde diş eti şişmesine yol açacak maddeler bulunmaktadır. Bu maddeler ise yan etki yaparak diş etini şişirir. Aşırı sigara-alkol kullanımı yapan insanlarda bu durum sık sık yaşanmaktadır.

Diş Eti Şişmesinin Diğer Nedenleri

Diş eti şişmesinin nedenlerinden bazıları yukarıda verilmiştir.

Bu nedenler dışında diş etlerinin şişmesini sağlayan diğer faktörler şunlardır:

  • Diş ipinin düzenli olarak kullanılmaması
  • Diş eti hastalıkları
  • İlaçların yan etkileri
  • Genetik hastalıklar
  • Diş eti sağlığı için gerekli olan vitaminlerin alınamaması
  • Kan şekerinde yükselmenin meydana gelmesi

Bu sebepler de yine diş eti şişmesine yol açmaktadır. Diş eti şişmesinin nedenleri, kişiye göre değişiklik de gösterebilmektedir.

Diş Eti Şişmesi İle Hastalık Bağlantısı

Diş eti şişmesi, genel olarak yukarıdaki sebeplerden dolayı meydana gelir. Ancak bu nedenler dışında bazı ciddi hastalıkların da habercisi olabilir. Diş eti şişmesi, çeşitli hastalıkların tetiklenmesinden dolayı ortaya çıkabilir. Eğer geçmek bilmeyen bir diş eti şişmesi var ise doktora gitmekte acele edin. Çünkü diş etleriniz, eklem iltihabı, alzheimer ve kalp hastalığı gibi durumlardan dolayı da şişiyor olabilir.

Leave a Reply

Konuşmayı Başlat
1
Bize Whatsapp'tan Yazın
Merhaba
Nasıl yardımcı olabiliriz?