Skip to main content

Ağız sağlığı herkesin dikkat etmesi gereken sağlık konuları arasında yer alıyor. Dişlerde oluşan büyük hasarlar dişlerin kırılmasına veya boşluk oluşmasına neden olacaktır. Dişlerinde kırılmalar ve boşluk oluşan kişiler diş doktorlarına giderek gerekli tedavileri yaptırabiliyor.

Boşlukları doldurmak için dolgu tedavisi tercih ediliyor. Dolgular bazı nedenlerden dolayı bir süre sonra kırılabiliyor ve düşebiliyor.

Diş dolgusu düştüğünde tekrar boşluklar meydana geldiğinden, hastalar yoğun ağrılar yaşayabiliyor. Dişin hava alması durumunda ortaya şiddetli ağrılar çıkabiliyor. Diş dolgusu düşmesi sonucunda tekrar diş doktorlarına giderek dolgu işlemlerinin yapılması gerekiyor. Dişlerde boşluk kalması, sürekli olarak ağrı yaşanmasına neden olacaktır.

Diş Dolgusunun Düştüğünde Ne Yapılması Gerekiyor?

Diş dolgusu doktorların uyguladığı bir tedavi yöntemidir. Günümüzde her insan belirli nedenlerden dolayı dişlerine dolgu yaptırabiliyor. Dişler oldukça hassas sinirlere sahiptir. Dişlerde oluşan kırılmalar sonucunda boşluklar meydana geliyor. Boşluklara giren havalar dişlerin oldukça fazla ağrımasına neden oluyor. Diş ağrılarına karşı geçici olarak ağrı kesici ilaçlar kullanılıyor.

Diş dolgusu düşmesi durumunda yapılması gerekenler şöyledir;

  • Ağzın çok açılmaması
  • Hava girişinin engellenmesi
  • Ağrı kesici ilaçlar kullanılması
  • Tekrar dolgu yaptırmak

Diş dolgusunun düşmesi şiddetli ağrılara yol açacak bir durumdur. Hastalar bu süreç içerisinde daha az konuşması gerekiyor. Konuşma sırasında ağız içerisine hava girmesinden dolayı, ağrılar daha fazla şiddetlenecektir.

Diş Dolgusu Neden Düşer?

Diş dolgusu dişlerde oluşan boşlukların doldurulması için uygulanıyor. Diş dolgusunun süresi ve miktarı düşmenin nedenleri arasında yer alabiliyor. Düş dolgusunun düşme nedenleri arasında çok sert cisimlerin dişlerle olan teması bulunuyor. Dolgu bulunan dişlerle çok sert cisimlerin çiğnenmemesi gerekiyor.

Dolgu miktarının çok olduğu dişler diğer dişlere göre daha hassas olacaktır. Her zaman dolgu olmayan dişlerle sert cisimlerin çiğnenmesi gerekiyor. Alınabilecek darbeler yine diş dolgusunun düşmesine neden olacaktır. Diş dolgusu küçük parçalar halinde düşmeye başladığında diş hekimlerine muayene olmak gerekiyor.

Diş Dolgusunun Düşmesi Sonrasında Yaşanan Ağrı Nasıl Geçer?

Diş dolgusu sert cisimlerin çiğnenmesi sonucunda düşebiliyor. Dolgunun düşüp düşmediğini detaylı olarak kontrol etmek gerekiyor. Diş dolgusunun büyük bir kısmı düştüğünde dişlerde büyük bir ağrı görülebiliyor.

Yaşanan ağrılar yaşam kalitesini etkileyebiliyor. Yaşanan ağrı sonucunda direkt olarak diş hekimlerine giderek, tekrar dolgu işlemlerini yaptırmak gerekiyor. Dolgu işlemi kısa sürede tamamlanabilen işlemler arasında yer alıyor. Vakit kaybetmeden ve dişler zarar görmeden, dolgu işlemlerini yapmak gerekiyor. Yaşanan süreçte ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.

Diş Dolgusunu Yeniden Yaptırmak Ne kadar Sürer?

Düşen diş dolgusunun yerine yeni yapılacak olan diş dolgusu işlemi uzun süren bir işlem değildir. Hastalar 10 ile 15 dakika arasında dolgu işlemlerini kolaylıkla yaptırabilir. Herhangi bir ağrı ve etki oluşmadan, diş dolgu işlemlerini uzman hekimlere yaptırabilir. Düşen dolgunun yerine en kısa süre içinde kalıcı dolguyu yaptırmak gerekiyor.

Leave a Reply

Konuşmayı Başlat
1
Bize Whatsapp'tan Yazın
Merhaba
Nasıl yardımcı olabiliriz?