Skip to main content

İmplant diş tedavisi sonrasında hafif bir ağrı veya hassasiyet hissedebilirsiniz. Ancak, ağrı seviyesi kişiden kişiye farklılık gösterebilir ve ağrı seviyesi genellikle minimaldir.

Tedavi sonrasında ağrı veya rahatsızlık hissi, işlem sırasında yapılan cerrahi kesiler veya implantın yerleştirildiği bölgedeki dokuların hassasiyeti nedeniyle oluşabilir. Ayrıca, implantın entegrasyonu sürecinde de hafif bir ağrı hissedebilirsiniz. Bu süreç, implantın çene kemiğine kaynaması için gereken süreyi kapsar ve genellikle birkaç hafta veya ay sürer.

Tedavi sonrası ağrıyı azaltmak için, diş hekiminizin size önerdiği ağrı kesici ilaçları kullanabilirsiniz. Ayrıca, buz uygulayarak ağrıyı hafifletmeye ve şişliği azaltmaya yardımcı olabilirsiniz. Tedavi sonrasında ağrı veya rahatsızlık hissi devam ederse, diş hekiminize başvurmanız önemlidir.

İmplant Nasıl Yapılır?

 

Diş implantı yerleştirilmeden önce detaylı bir muayene yapılarak kemik yapısı ve anatomik koşullar incelenir. Duruma bağlı olarak lokal anestezi ya da genel anestezi tercih edilerek cerrahi bir operasyon ile implant yapılması planlanan bölgeye bir yuva açılarak implant yerleştirilir. İmplant yerleştirilir iyileşmesi için ‘’iyileşme başlığı’’ denilen implant üstleri takılarak iyileşme süresi beklenir bu süreden sonra ise kullanılacak başlıklar yerleştirilir ve tedavi tamamlanır.
İmplant operasyonu sırasında ağrı hissedilmez.

İmplant Sonrası İyileşme Süreci

İmplant tedavisinde iyileşme süreci kullanılan implant türü ve tedaviye göre değişiklik göstermek ile birlikte tüm işlemlerin oluşturduğu rahatsızlığın iyileşme süresi birkaç ay kadardır. Tedavi sonrası doktorunuz detaylı bilgi sağlayacaktır.

İmplant Tedavisi Sonrası;

İmplant tedavisi sonrasında 2 saat boyunca bir şeyler yenilip içilmesi önerilmez.
Sıcak gıdalardan uzak durmanız tavsiye edilir.
İmplant tedavisi sonrası oluşacak şişlikler için buz uygulaması yapılması tavsiye edilir.
İmplant sonrasında dişlerinizi normal bir şekilde fırçalayarak ağız hijyeni sağlamanız tavsiye edilir.
Diş etinizde oluşan problemler için yumuşak gıdaları tercih etmeniz tavsiye edilir.

Leave a Reply

Konuşmayı Başlat
1
Bize Whatsapp'tan Yazın
Merhaba
Nasıl yardımcı olabiliriz?