Zirkonyum - DentOmega Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği
estetik diş hekimliği uygulaması, zirkonyum diş kaplama
419
page-template-default,page,page-id-419,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-16.7,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.2,vc_responsive

Zirkonyum

Zirkonyum Diş Kaplama

Diş kaplama işlemi genellikle metal destekli ve metal desteksiz olmak üzere iki şekilde porselen kaplama olarak uygulanmaktadır. Estetik diş hekimliği uygulamalarında ise diş yapımında da kullanılan zirkonyum maddesinden yararlanılarak daha estetik ve normal, diş ve diş etleriyle daha uyumlu bir tedavi yöntemi olan zirkonyum diş kaplama tercih edilmektedir.

Zirkonyum diş kaplama nerelerde kullanılır?

Estetik diş hekimliği uygulaması olarak zirkonyum diş kaplama tedavisi aşağıdaki durumlarda kullanılmaktadır.

  •        İleri derecede renkleşmelerin tedavisinde,
  •        Daha önceki işlemlerden ötürü aşırı derecede madde kaybı olan, rengi ve yapısı bozulmuş dişlerin tedavisinde,
  •        Köprü tedavilerinde kaplama olarak,
  •        İmplant üstüne eklenen protezlerin yapımında,
  •        Ayrık ve yamuk dişlerin tedavisinde.

Zirkonyum diş kaplama işlemi nasıl uygulanır?

Dişin Traşlanması: Diş yüzeyinde 1-2 mm arasında bir traşlama yapılarak diş küçültülür ve diş etinin işleme dayanabilmesi için sağlıklı bir duruma gelmesi beklenir.

Diş Ölçüsünün Alınması: Özel ölçü alma aletleri ve maddeleriyle hassas bir biçimde oluşturulması planlanan kaplama için ölçü alınır.

Kaplamanın Hazırlanması: Alınan ölçüye göre kişinin doğal diş rengine uygun bir şekilde alt kısmında zirkonyum, üst kısmında ise porselen olmak üzere kaplama hazırlanır ve dişe uygunluğu sağlanır.

Kaplamanın Dişe Uygulanması: Kişinin dişine uygun ve sorunsuz hale geldiğinde özel yapıştırıcılarla dişe tamamen adapte edilerek tedavi tamamlanır.

Estetik diş hekimliği uygulaması olarak zirkonyum diş kaplama neden tercih edilmelidir?

Zirkonyum diş kaplamanın estetik açıdan faydaları aşağıdaki gibidir.

  •        Zirkonyum madde olarak metal destekli kaplamalara göre ışık geçirgenliği daha fazla olduğu için dişler daha sağlıklı, doğal, şeffaf ve estetik görünür, matlaşma problemleri ile karşılaşılmaz.
  •        Metal destekli kaplamalarda olduğu gibi zaman içerisinde diş etlerine yakın bölgelerde siyahlaşma durumuyla karşılaşılmaz.
  •        İçerisinde hiç metal bulunmadığı için ağız kokusuna ve ağızda tat değişimine neden olmaz.

Zirkonyum diş kaplama diş etleriyle uyumlu mudur?

Zirkonyum diş kaplama yapılmış dişlerin etrafında bulunan diş etlerine, metal kaplmalara göre çok daha uyumludur ve diş eti çekilmesine neden olmadığı gibi diğer diş eti hastalıklarının görünme olasılığı da oldukça azdır.

Metale karşı alerjisi olan hastalarda zirkonyum diş kaplama tedavisi kullanılabilir mi, herhangi bir sakıncası var mıdır?

Özellikle metale karşı alerjisi olan hastalarda zirkonyum diş kaplama uygulaması tercih edilmektedir. Bu tedavi yönteminde metal hiçbir şekilde kullanılmadığı için herhangi bir alerjik reaksiyon görülmemektedir.

Zirkonyum diş kaplama tedavisinin yaş sınırı var mıdır?

Diş kaplama tedavisi daimi dişlerde uygulanmaktadır ve çene kemiklerindeki değişikliklerin bittiği 20 yaş itibariyle tüm hastalarda uygulanmaktadır.

Bir estetik diş hekimliği uygulaması olan zirkonyum diş kaplama tedavisinin tamamlanması ne kadar sürer?

Hastanın herhangi bir diş eti rahatsızlığı yoksa veya var olan sorun tedavi edilmişse genellikle 1 hafta içerisinde zirkonyum diş kaplama tedavisi tamamlanmaktadır.

Zirkonyum diş kaplama işlemi sırasında ağrı hissedilir mi?

Lokal anestezi altında işlemler yapıldığı için tedavi sırasında genellikle herhangi bir ağrı veya sızı hissedilmemektedir. Tedavi sırasında soğuk ve sıcağa karşı dişi koruyacak geçici bir kaplama da yapılarak sızı ve ağrı oluşumu engellenmektedir.

Zirkonyum dişler ne kadar süre kullanılabilir?

Üst yüzeyde pürüzsüz porselen olduğu için madde ve plak birikimine neden olmaz ve çay, kahve ve sigara tüketiminde dişi renk değişimine karşı korur. Diş bakımının düzenli olmasına, kişinin dişini sağlıklı bir şekilde kullanma durumuna bağlı olarak zaman içerisinde revizyon yapılması gerekebilir. Ancak uzun süreler sağlıklı bir şekilde dişler kullanılabilir.

Zirkonyum diş kaplama ne kadar dayanıklıdır?

Zirkonyum diş kaplama oldukça dayanıklıdır ancak normal sağlıklı bir dişte de görüleceği gibi ters ve fazlaca kuvvette çatlamalarla ve kırılmalarla karşılaşılabilir. Yine normal dişlerde olduğu gibi diş hekimi tarafından tedavi edilebilir ve zirkonyum diş kaplaması tekrar yapıştırılarak kişi günlük yaşamına devam edebilir.

Zirkonyum diş kaplama tedavisinden sonra diş bakımı nasıl yapılmalıdır?

Normal diş bakımına devam edilmelidir. Günde en az iki kez diş fırçalanmalı, düzenli aralıklarla diş ipi kullanılmalı ve 6 ayda bir kez diş hekimi kontrolüne gidilmelidir.

Zirkonyum diş kaplama daha sonra dişten ayrılmak istenirse herhangi bir doku kaybına neden olur mu?

Zirkonyum diş kaplamanızı yenilemek gibi nedenlerden dolayı önceki kaplama dişten ayrılırken herhangi bir diş dokusu kaybına neden olmaz. Diş hekimi tarafından rahatlıkla çıkarılabilir.

Whatsapp
Randevu AL