Porselen Köprü (Kaplama, Kron)

Üstün Hizmet.

Size en iyiyi sunmak için çok çalışıyoruz.

Memnuniyet.

Her defasında sizi memnun etmeyi amaçlıyoruz.

Güven.

Ağız sağlığınız Dentomega ile güvenilir ellerde.

Porselen Köprü (Kaplama, Kron) uygulamasını sizin için en basit haliyle anlattık

Porselen Köprü Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Porselen köprü nedir? Ne zaman uygulanır?

Eksik diş ya da eksik dişlerin olduğu bölgedeki dişsiz alanların yandaki komşu dişlerden destek alarak doldurulması için yapılan porselen süt yapılı materyallerdir. Genellikle implant tedavisi ya da ortodontik tedavi gibi diğer modern tedaviler ile doldurulamayacak boşluklar olduğunda porselen kaplama uygulanır.

Metal destekli porselen kaplama ile zirkonyum kaplama arasındaki fark nedir?

Metal destekli porselen kaplama krom-kobalt’dan yani gri metal. Zirkonyum ise, beyaz bir metaldir. İki protez yaklaşımı içinde dişten eşit şekilde doku kaldırılır. Gri olan metalin mukavemeti daha yüksek, zirkonyumun ise  estetiği daha yüksektir. İnce diş eti olan hastalarda gri metal yansımalar yapabilir. Her iki materyalin, üst yapısı da porselen ile kaplanmaktadır.

Porselen kaplama diş yaptırmak kaç gün sürer ve aşamaları nelerdir?

Porselen diş yaptırmanın aşamaları;
-DİŞ KESİMİ: genellikle diş kesimi ve ölçü alınması işlemi tamamlanmaktadır,ardından geçici dişler ağza uygulanmaktadır. genellikle hastaya estetik beklentileri sorulur ve hatta protezi yapacak teknisyene fotoğraflar anlatılır,videolarla istekler söylenir.

ALT YAPI PROVA: Çoğunlukla protez hangi alt yapı materyalinden yapıldı ise onun provası yapılmaktadır.ama artık günümüzde gelişen teknoloji sayesinde alt yapıların bilgisayarlar tasarım yapılıp uygulanmasından kaynaklı olarak hata payı çok aza inmiştir.artık bu prova her daim yapılmayabilir.

PORSELEN PROVA: Porselen kaplama yapmanın en önemli seansıdır. Genellikle komşu dişler ve karşı çenedeki dişlerle durumu ve sıhhi yönden değerlendirilmesi yapıldıktan sonra, hasta ile estetik değerlendirmeler(renk,tip,biçim)düzenlemeleri yapılmakta olup ardından gerekli olursa düzenlenmeler yapıldıktan sonra cilası için laboratuvara yönlendirilmektedir.

BİTİM AŞAMASI: Porselenin son parlatma işlemi yapıldıktan sonra ağza yapıştırıldığı seanstır.hastadan son kez onay alınır ve protez ağza yapıştırılır. ardından bakımı anlatılır.

Porselen kaplama yapılacak her dişe kanal tedavisi ihtiyacı var mı?

Diş kesilmesi sırasında ya da seans aralarında ağrılı bir diş olursa diş değerlendirilip, kanal tedavisi işlemine karar verilebilir.

Aşırı harap ve üzeri olmayan diş kaplama ile kurtulabilir mi?

Böyle dişlere kanal tedavisi yapılıp, ardından kanal içinden destek alınan fiber post-core ile diş restore edilip, kaplama işlemi yapılıp diş kullanıma devam edilir.

Porselen kaplama diş yapılırken geçici diş yapılıyor mu?

Diş kesimi yapıldıktan sonra, çoğunlukla klinikte bazen laboratuvarda geçici diş hazırlanıp dişler geçici olarak koruma altına alınmaktadır. Hem hassasiyet, hem de estetik yönü düşünülerek geçici dişler yapılmaktadır.

Porselen kaplama dişin porseleninin kırılması mümkün müdür?

Tabi ki de diş sıkma gibi patalojik rahatsızlıkları olan hastalarda porselen kırılması olmaktadır. Kırılma boyutuna göre bazen ağız içinde tamiri mümkünken bazen protez yenilemesi yapılabilmektedir.

Porselen kaplamam hareket ediyor neden olabilir?

Bunun bir kaç farklı sebebi olabilir, bazen protezin yapıştırıldığı materyal etkisini kaybetmiş olmakta, bunun çözümü hemen diş hekimine gidip protezin yeniden yapıştırılmasıdır. Bir başka sebep altındaki diş çürümüş olabilir, bu durumda sökülüp bakılması gerekmektedir. Bir başka ihtimal ise uzun süredir kullanılan protezlerde görülen dişler etrafında eğer ciddi bir kemik kaybı var ise dişlerde sallanıyor olabilmektedir. Bu gibi durumlarda daha detaylı bir tedavi planlaması yapılmasında fayda vardır. Çoğunlukla dişin çekilmesi ve yeniden protez yapımı ile sonuçlanmaktadır.

Porselen kaplamanın ömrü ne kadardır?

Porselen kaplamaları nasıl yapıldığı, doğru tekniklerin kullanılması yapıştırma işleminin doğru yapılması ile doğru orantılı olarak değişmesi ile değişmekle beraber genç hastalarda çok daha uzun süre kullanımı olmaktadır. Yaş ilerledikçe fizyolojik olarak diş eti çekilmeleri ile bu süre daha da kısılabilir. Ortalama 7 yıl civarındadır.

Porselen kaplama fiyat aralığı nedir?

Porselenin fiyatı yapıldığı materyal, laboratuvar, malzeme ve işçilik kalitesine göre değişmekle beraber, yapılan kaplamanın 7-10 yıl kullanılacağı göz önünde bulundurulursa maliyetli bir işlem değildir.

Tedavi fiyatlarını mı öğrenmek istiyorsunuz?
Çok basit.

Dentomega ile iletişime geçmenin harika yolları var, dilerseniz ekranın sağ alt köşesinde bulunan konuşma penceresinden temsilcimize yazabilir, bizi hemen arayabilir ya da yandaki e-mail formunu doldurup bize mail gönderebilirsiniz.

Adalet Mah. Manas Bulvarı
72/A Bayraklı / İZMİR
Yol Tarifi Al

+90 232 388 77 99

+90 545 380 70 90


    Harika bir gülüşe sahip olmak,
    sandığınız kadar zor değil.