Ortodonti - DentOmega Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği
ortodonti tedavisi, ortodontik tedavi, diş teli tedavisi
411
page-template-default,page,page-id-411,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-16.7,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.2,vc_responsive

Ortodonti

Ortodonti

Düzensiz ve çapraşık dişlerin tespiti ve tedavisi, düzenli dişlerin de korunması ile ilgilenen diş hekimliğinin ayrı bir uzmanlık dalıdır.

Ortodontik sorunlar nasıl oluşur?

Genellikle aşağıdaki durumlarda ortodontik sorunlar oluşmaktadır.

  •        Genetik olarak çene yapısındaki bozukluklar,
  •        Dilin gerektiğinden daha büyük olması,
  •        Dişlerin çeneye göre çok daha büyük olması,
  •        Çene gelişimi döneminde uzun süre boyunca biberon ve emzik kullanma,
  •        Erken dönemde karşılaşılan süt dişi kayıpları,
  •        Çocuklarda süreklilik halini almış parmak emme alışkanlığı,
  •        Çocuk ve yetişkinlerde tırnak yeme gibi alışkanlıklar,
  •        Çekilmiş dişlerden kaynaklanan boşlukların olması.

Ortodontik problemlerin tedavi yöntemleri nelerdir?

Ortodonti tedavileri için yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Ancak alt ve üst çene ile ilgili iskeletsel problemler gibi bazı durumlarda sadece ortodonti tedavisi yeterli olmayacaktır. Çene yapısı ile ilgili problemlerde eğer hasta ergenlik çağında ise bu ortodontik sorunun çözümü ortodonti tedavisi ile mümkündür. Ancak hasta yetişkin ise iskelette karşılaşın bu tip sorunlar için hem ortodonti tedavisi hem de çene cerrahisi gerekmektedir.

Estetik açıdan rahatsızlık duyulmasa da ortodonti tedavisi yapılmalı mıdır?

Evet, estetik kaygı duyulmayan durumlarda da ortodonti tedavisi önerilmektedir. İleriki dönemlerde karşılaşılabilinecek diş ve diş eti hastalıklarının önüne geçmek, çene eklemlerinde oluşabilecek sorunları önleme ve çiğneme sistemindeki işlevselliğin sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için ortodonti tedavisi uygulanması gerekmektedir.

Estetik anlamda hastayı daha iyi hissettirecek ortodonti tedavi yöntemleri bulunmakta mıdır?

Evet, estetik olarak tedavi süresince hastaları rahatsız etmeyecek ve günlük yaşantısını etkilemeyecek diş teli / ortodonti tedavi yöntemleri mevcuttur. Invisalign braketsiz ortodontik tedavi ile metal ve porselen braketler kullanmak yerine dışarıdan fark edilmeyen ve estetik görüntüyü bozmayan malzeme kullanımı ile diş teli tedavisi gerçekleştirilmektedir. Günlük kullanımı, temizliği ve bakımı oldukça basittir.

Ortodonti tedavisi sırasında diş ve ağız bakımı nasıl olmalıdır?

Ortodonti tedavisine başlamadan önce ağız hijyeni oldukça üst seviyede olmalıdır. Hastanın devamlı ve düzgün diş fırçalama alışkanlığı kazanmış olması gerekmektedir. Tedavi süresi boyunca her yemekten sonra hasta dişlerini fırçalamalıdır, eğer hareketli apareyler kullanılıyorsa bunların da fırçalanması gerekmektedir.

Ortodonti tedavisi ne kadar sürmektedir?

Hastanın ağzında bulunan probleme göre, farklı apareyler ile farklı sürelerde tedavi gerçekleşmektedir. Tedavi süresince diş hekimi tarafından kontrol edilerek dişlerin yerleşimi tamamlanır. Tüm bu sürecin süresi de hastanın iskelet yapısı, diş ve diş etleri durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Ortodonti tedavisi uzun süren bir tedavi yöntemi olup genellikle 1 ila 2 yıl arasında değişkenlik göstermektedir.

Whatsapp
Randevu AL