Ortodonti

Üstün Hizmet.

Size en iyiyi sunmak için çok çalışıyoruz.

Memnuniyet.

Her defasında sizi memnun etmeyi amaçlıyoruz.

Güven.

Ağız sağlığınız Dentomega ile güvenilir ellerde.

Ortodonti uygulamasını sizin için en basit haliyle anlattık

Düzensiz ve çapraşık dişlerin tespiti ve tedavisi, düzenli dişlerin de korunması ile ilgilenen diş hekimliğinin ayrı bir uzmanlık dalıdır.

ortodonti

Diş hekimliğinin, çapraşık ve birbiriyle uyumsuz dişleri tedavi etmek amacıyla teşhis ve uygulamaya yönelik çalışma sahası olan ortodonti aynı zamanda dişler arasında uyumsuz oluşmasını önlemeyi sağlayan uygulamaları da kapsar. Sadece estetik problemleri çözmeyi amaçlayan bir diş hekimliği branşı olmayan ortodonti, ilerleyen zamanlarda yaşanabilecek diş eti rahatsızlıkları, çene kemiği sorunları, çiğneme işlevselliğinin bozulması ve fonetik sorunların da önlenmesini sağlar.
Ortodontik Problemler Neden Oluşur?
Hastaya bağlı olarak oldukça farklı nedenlerden kaynaklanabilen ortodontik problemlerin genel görülen sebebi alt çenenin geride yahut ileride olmasıdır. Gelişim çağının en erken dönemlerinden başlayarak gereğinden uzun süreli biberon ve yalancı emzik kullanımı, tırnak yeme veya parmak emme gibi ortodonti açısından oldukça zararlı olan davranışlar ilerleyen yıllarda hastanın kapsamlı problemlerle karşılaşmasına neden olabilir. Bu tür alışkanlıkların erken aşamada terk edilmesi ve hekime vakit kaybetmeden başvurulması durumunda ortodonti tedavisi ile problemler başarılı bir şekilde giderilebilirken hastanın ilerleyen yaşlarda ortodonti tekniklerinin yanı sıra cerrahiden de yardım alınması gerekebilir.
Bunların yanı sıra dilin olması gerekenden büyük olması yahut çekilen diş boşlukları da ortodonti tedavisi gerektirecek sorunlara yol açabilmektedir. Dişlerin büyük olmasına karşın tutundukları çene kemiğinin yapısal anlamda küçük olması, çeneye sığmayan dişlerin taşmasına ve dişlerde çapraşıklaşma meydana gelmesine sebep olur. Erken veya geç süt dişi kayıpları da kalıcı dişlerin çıkması gereken yerin değişmesinden ötürü ilerleyen zamanlarda ortodontik problemler yaşanmasına yol açabilmektedir.
Ortodontik Problemler Nasıl Tedavi Edilir?
Tedavi sürecinde uygulanacak teknik ve tedavi süresinde önemli etkenlerin başında hastanın yaş aralığı gelmektedir. Yukarı bahsedilen gelişim çağında edinilen kötü alışkanlıklardan kaynaklı problemlerde ortodontik tedavi teknikleri ile son derece başarılı ve daha hızlı şekilde sonuç alınabilmektedir. Hareketli, işlevsel ve sabit apereyler ile ağızdaki sorunun niteliğine göre tedavi uygulanabilirken henüz ilerlememiş, basit nitelikli problemlerde hastanın rahatça takıp çıkartabileceği lastik hareketli aparetlerin kullanımıyla da tedavi uygulanabilmektedir.
İskelet bozukluklarından kaynaklı yetişkin ortodonti tedavileri ise ortodonti ve cerrahi işbirliğiyle giderilebilmektedir. Bu tür tedavilerde hastanın nefes alıp vermesinden konuşmasına, çiğneme fonksiyonundan estetik görünüme kadar birçok kriterin göz önüne alınması gerekmektedir.

Ortodonti Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Ortodontik sorunlar nasıl oluşur?

Genellikle aşağıdaki durumlarda ortodontik sorunlar oluşmaktadır.

 •        Genetik olarak çene yapısındaki bozukluklar,
 •        Dilin gerektiğinden daha büyük olması,
 •        Dişlerin çeneye göre çok daha büyük olması,
 •        Çene gelişimi döneminde uzun süre boyunca biberon ve emzik kullanma,
 •        Erken dönemde karşılaşılan süt dişi kayıpları,
 •        Çocuklarda süreklilik halini almış parmak emme alışkanlığı,
 •        Çocuk ve yetişkinlerde tırnak yeme gibi alışkanlıklar,
 •        Çekilmiş dişlerden kaynaklanan boşlukların olması.

Ortodontik problemlerin tedavi yöntemleri nelerdir?

Ortodonti tedavileri için yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Ancak alt ve üst çene ile ilgili iskeletsel problemler gibi bazı durumlarda sadece ortodonti tedavisi yeterli olmayacaktır. Çene yapısı ile ilgili problemlerde eğer hasta ergenlik çağında ise bu ortodontik sorunun çözümü ortodonti tedavisi ile mümkündür. Ancak hasta yetişkin ise iskelette karşılaşın bu tip sorunlar için hem ortodonti tedavisi hem de çene cerrahisi gerekmektedir.

Estetik açıdan rahatsızlık duyulmasa da ortodonti tedavisi yapılmalı mıdır?

Evet, estetik kaygı duyulmayan durumlarda da ortodonti tedavisi önerilmektedir. İleriki dönemlerde karşılaşılabilinecek diş ve diş eti hastalıklarının önüne geçmek, çene eklemlerinde oluşabilecek sorunları önleme ve çiğneme sistemindeki işlevselliğin sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için ortodonti tedavisi uygulanması gerekmektedir.

Estetik anlamda hastayı daha iyi hissettirecek ortodonti tedavi yöntemleri bulunmakta mıdır?

Evet, estetik olarak tedavi süresince hastaları rahatsız etmeyecek ve günlük yaşantısını etkilemeyecek diş teli / ortodonti tedavi yöntemleri mevcuttur. Invisalign braketsiz ortodontik tedavi ile metal ve porselen braketler kullanmak yerine dışarıdan fark edilmeyen ve estetik görüntüyü bozmayan malzeme kullanımı ile diş teli tedavisi gerçekleştirilmektedir. Günlük kullanımı, temizliği ve bakımı oldukça basittir.

Ortodonti tedavisi sırasında diş ve ağız bakımı nasıl olmalıdır?

Ortodonti tedavisine başlamadan önce ağız hijyeni oldukça üst seviyede olmalıdır. Hastanın devamlı ve düzgün diş fırçalama alışkanlığı kazanmış olması gerekmektedir. Tedavi süresi boyunca her yemekten sonra hasta dişlerini fırçalamalıdır, eğer hareketli apareyler kullanılıyorsa bunların da fırçalanması gerekmektedir.

Ortodonti tedavisi ne kadar sürmektedir?

 • Hastanın ağzında bulunan probleme göre, farklı apareyler ile farklı sürelerde tedavi gerçekleşmektedir. Tedavi süresince diş hekimi tarafından kontrol edilerek dişlerin yerleşimi tamamlanır. Tüm bu sürecin süresi de hastanın iskelet yapısı, diş ve diş etleri durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Ortodonti tedavisi uzun süren bir tedavi yöntemi olup genellikle 1 ila 2 yıl arasında değişkenlik göstermektedir.

Tedavi fiyatlarını mı öğrenmek istiyorsunuz?
Çok basit.

Dentomega ile iletişime geçmenin harika yolları var, dilerseniz ekranın sağ alt köşesinde bulunan konuşma penceresinden temsilcimize yazabilir, bizi hemen arayabilir ya da yandaki e-mail formunu doldurup bize mail gönderebilirsiniz.

Adalet Mah. Manas Bulvarı
72/A Bayraklı / İZMİR
Yol Tarifi Al

+90 232 388 77 99

+90 545 380 70 90


  Harika bir gülüşe sahip olmak,
  sandığınız kadar zor değil.