Dentomega

Kemik Eksiklerinde İmplant Uygulamaları

Kemik Eksiklerinde İmplant Uygulamaları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

ÇENELERDE KEMİK ERİMESİ NEDEN GÖRÜLÜR?

Erken kaybolan dişler, uzun süre dişsiz kalınması, aşırı enfeksiyonlu diş çekimi, daha önce yapılan travmatik diş çekimleri sonucunda ciddi kemik kayıpları(rezorpsiyon) görülmektedir.

ÇENELERDEKİ KEMİK REZORPSİYONU ENGELLENEBİLİR Mİ?

Peridontitis (Diş Eti Rahatsızlığı) nedeni ile olan kemik kaybı diş eti tedavisi ile durdurulabilir. Kemik kaybına göre kemik materyalleri ile tekrar kayıplar yerine koyulabilir. Kemik erimesi olan hastalarda implant gerekirse ileri cerrahi ile kombine tedavi yapıp işlemler yapılabilir.

VÜCUTTAKİ KEMİK ERİMESİ İLE AĞIZDAKİ KEMİK ERİMESİ ARASINDA BAĞLANTI VAR MIDIR?

Vücuttaki kemik erimesi ile ağızdaki kemik erimesi bağlantısızdır. Vücuttaki kemik erimesi sistemik sebeplere bağlıyken, ağızdaki daha çok lokal faktörlere bağlıdır. Vücudunda kemik erimesi kişilerde şartlar uygunsa rahatlıkla implant yapılabilir.

KEMİK YETERSİZLİĞİNDE HANGİ RÖNTGENİ ÇEKİLMELİYİM? RADYASYON DOZU YÜKSEK Mİ?

Periapikal ve Panoromik röntgen ile iki boyutlu ölçümler yapılabilirken kemik yetersizliklerini tespit etmek için, dental volumektrik tomografi kullanmaktayız. Tomografilerin tipi ve çalıştığı alana göre radyasyon dozu değişmekle beraber yaklaşık bügün rutinde çekilen panoromik filmin 2/3 katı kadar radyasyon oluşmaktadır. Işınlar hedef bölgeye yönlendirildiği için çevre hassas dokular korunmuş olur.