Skip to main content

İmplant Uygulamasının Ardından Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

İmplant uygulamasının ardından ağız bakımı ve hijyeni her zaman olduğundan çok daha fazla önem taşımaya başlamaktadır. Beslenme düzeni, ağız bakım ve hijyeni sağlama gibi konularda diş hekiminizin önerilerine tastamam uymanız, gerçekleştirilmiş olan cerrahi işlem sonrası ağız içindeki ilgili bölgenin hem hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar hem de uygulanan implantın ömrünü mümkün olduğunca uzatılmasına yardımcı olur.

İmplant Uygulamasının Ardından İlk 24 Saat Çok Önemlidir!

Mümkünse tedavinin ardından ilk 2 saat içerisinde herhangi bir yiyecek ve içecek tüketilmemelidir.

İlk 2 saati atlattıktan sonra 24 saati doldurana kadar mümkün olduğunca sıcak ve sert yiyecek ve içeceklerden kaçınmak, püre gibi yumuşak yapılı ve ılık ürünleri tercih etmek gerekmektedir.

İlk saatlerde yumuşak bir tamponla işlem uygulanan bölgeye baskı uygulamak kanama riskini azaltacaktır.

İlk 24 saat boyunca ağız içini çalkalamamak ve sık sık tükürmemek iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Eğer alkol ve sigara kullanıyorsanız ilk 24 saat boyunca bu maddeleri tüketmekten kaçınmanız gerekmektedir.

İmplant Uygulanan Bölgenin Hızla Sağlığına Kavuşması için İlk Bir Hafta Neler Yapılmalıdır?

İlk bir hafta iyileşme sürecine katkı sağlamak adına sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durmak, ılık içecekler tüketmek faydalı olacaktır.

İl 24 saati ve hatta 36 saati atlattıktan sonra iki hafta boyunca günde iki kez olmak için tuzlu su ile ağız gargarası yaparak iyileşme sürecine katkı sağlayabilirsiniz.

Diş hekiminiz tarafınca verilmiş olan antibiyotik ve ağrı kesici gibi ilaçları hekiminizin önerdiği aralıklarla önerilen dozlarda almaya dikkat etmelisiniz.

İlk hafta implant uygulanan bölge nedeniyle yanakta görünen şişliği gidermek için yanaklara dıştan buzlu tampon uygulayarak kendinizi rahatlatabilirsiniz.

Uygulanan İmplantın Kullanım Ömrünün Uzatacak Bakım Önerileri

Diş ve ağız sağlığı açısından dişlerin hergün günde en az 2 kez olmak üzere fırçalanması, ağız gargarası yapılması ve diş ipinin kullanılması implant uygulamasından bağımsız olarak herkesin yapması gereken rutin işlemlerdir. İmplant uygulaması, bu bakımı arada sırada ihmal etmemeniz ve genel ağız sağlığınızı koruyabilmeniz için geçerli bir neden olarak karşınızda durmaktadır.

Günlük bakım, temizlik ve hijyen önerilerine ek olarak 6 ayda bir gerçekleştirmeniz gereken diş hekimi kontrollerinize devam etmeniz ve yine gereken sıklıkta diş taşı temizliğini yaptırmanız gerekmektedir.

Tüm bu bakım önerilerine kulak vererek ağız içi hijyeninizi sağlamanız, tüm çiğneme sistemini korumanızı sağlamakla kalmayıp uygulanan implantın ömrünü de uzatacaktır.

Leave a Reply

Konuşmayı Başlat
1
Bize Whatsapp'tan Yazın
Merhaba
Nasıl yardımcı olabiliriz?