Dikişsiz İmplant

Uzman Diş Hekimi Mehmet Ali Koldaş, Dikişsiz İmplant hakkında en doğru bilgiyi edinmeniz için bu içeriği kendi hazırladı.

Dentomega ile şimdi iletişime geçin ve randevunuzu oluşturun. Hasta temsilcilerimiz 7 gün 24 saat sorularınızı yanıtlamak için hazır!

Gelişen teknoloji doğrultusunda gün geçtikçe ağız ve diş sağlığı konusunda artan tedavi yöntemleri hem zamandan tasarruf sağlıyor, hem de acısız bir işlem sunuyor. Vücudumuzun en önemli yapı taşlarından olan ağzımız, işlevini bozduğunda çeşitli sorunlara yol açıyor. Diş ve diş eti rahatsızlıklarının yanı sıra sindirim sistemi bozuklukları da bunun devamında önümüze çıkabiliyor.

Özellikle son yıllarda pek çok kişi tarafından en çok rağbet gören bir tedavi şekli olan implant uygulamaları diş ve dişlerde konfor sağlıyor. Genel anlamıyla implant üstü protezler implant üzerine yerleştirilen ve implantlar tarafından desteklenen sabit veya hareketli protezlerdir. Tek diş eksikliği veya total dişsizlik problemleri; implant ve üzerine tasarlanan protezler ile kolaylıkla çözüme kavuşturulur. Burada sorunun kaynağı diş eksikliğidir. Ağız sağlığınızın yanı sıra gülüş estetiğini de tamamlayacak olan implant tedavileri üzerine sağlıklı bir diş yüklenmesine olanak sağlayacak şekilde yerleştirilmelidir. Aynı zamanda bütünsel olarak yanlış pozisyonda uygulanan implantların neticesinde sağlıklı bir fonksiyon ve estetik beklenilemez.
İmplant üstü protez uygulamalarında plan ilk olarak üç boyutlu röntgen analizleri ile tespit edilir. Kişinin ağız yapısını bozmayacak işlem tasarlanır. Üzerine yapılacak protez sistemine ise uygun konumlarda yerleştirilir. Bu tek diş eksikliğinde yapılabildiği gibi, tam dişsizlik durumlarında da yapılabilir.

İmplant Üstü Protezlerin Avantajları

Güzel pozisyon kazanan implant ve üzerine gelen protezler hayat kalitesini ciddi anlamda artırır. Bu nedenle implant uygulamaları güvenebileceğiniz bir işlemdir.

  • İmplant ve üzerindeki protezler kemik dokusuna kuvvet iletimi sağlar. Dişsiz alanlarda kemik kaybı olacağında bu durum kemik kaybını engeller.
  • Tek diş implantlarında ön ve arka dişler üzerine herhangi bir işlem yapılmaz.
  • Dişsizlik sorunu ve buna bağlı olarak problem yaşayanlar için kurtarıcı bir sistemdir.
  • Dişlerinizin şekil ve boyları için istenildiği şekilde düzenlemesine olanak sağlar. Bu durum ise gülüş tasarımına olanak tanır.
  • Ön dişlerde kayıp, estetik kaygı ortadan kalkar.
  • Uygun şartlarda ve doğru statikte yapılmış protezler yıllarca kullanılabilir.

İmplant Üstü Protez Çeşitleri Kaça Ayrılır?

İmplant üzerine uygulanan protez tipleri sabit ve yarı hareketli olarak ikiye ayrılır.
Sabit protezler: Sabit, hareket etmeyen, hasta tarafından çıkarılamayan protezlerdir. Yapılan diş kaplaması implant gövdesine simantasyon dediğimiz yapıştırma işlemi ile ya da vidali sistemler yardımıyla sabitlenir.
Kronların bağlandığı implant parçalarına abutment adı verilir. Estetik bölgelerde doğal diş görüntüsünü korumak amacıyla farklı ek parçalar kullanılabilir. Özellikle metal yansımasını engellemek ve dişle aynı görüntü elde etmek için zirkonyum bağlantı elemanları kullanılır ve üzerine yine zirkonyum kaplama yapılır. İmplant destekli en estetik tedavilerden birisidir. Bu uygulama ağırlıklı olarak ön bölge tek diş eksikliklerinde kullanılır.
Yarı Hareketli Protezler: Genellikle tam dişsiz hastalarda ve ağız yapısı nedeniyle sabit protez yapmamızı engelleyen faktörlerin bulunduğu durumlar da uygulanır. Sabit protezlere göre maliyeti daha uygundur ve daha az cerrahi işlem gerektirir. Sıklıkla azı dişler bölgesinde yaş ilerlediğinde meydana gelen diş kayıplarında uygulanır.

Diş Hekimlerimiz Sizin İçin Açıklıyor

Uzman Diş Hekimi Mehmet Ali Koldaş, Dikişsiz İmplant hakkında en doğru bilgiyi edinmeniz için bu içeriği kendi hazırladı.

Mehmet Ali Koldaş

İmplant Üstü Protezler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Dikişsiz implant kaç günde iyileşir?

Yaklaşık 7-10 gün içerisinde yara kenarları birbiri ile tamamen kaynaşarak iyileşir.

Dikişsiz implant ne kadar sürer?

Tek bir implant uygulaması, bu yöntemle yaklaşık 30 dakika sürer. Ancak yeni yeni kullanılmaya başlanan kapalı cerrahi teknik, dikişsiz implant operasyonu veya “Guide” tekniği denilen yöntemlerle diş eti dokusunun açılmasına gerek kalmadan, tek bir implant uygulaması birkaç dakika içerisinde tamamlanabilir.

Başarısız implant belirtileri nelerdir?

Başarısız implant, vücut tarafından reddedilen veya yerleştirildiği bölgede tutunamayan dental implantdır. Bu durum implantın yerleştiği bölgede ağrı, şişme, kızarıklık, çürüklük veya implantın yerinden oynaması gibi belirtilere yol açabilir. Başarısız implant durumları diş hekiminize danışmanız gerekir.

Harika bir gülüşe sahip olmak, sandığınız kadar zor değil.

Dentomega'yı şimdi arayarak hemen randevunuzu oluşturabilirsiniz. Sağlıklı gülüşler dileriz.

Telefon Numaralarımız

7 Gün 24 Saat Arayabilirsiniz 0 232 388 77 99

Bizimle İletişimde Kalın