İzmir Dijital Gülüş Tasarımı

Uzman Diş Hekimi Mehmet Ali Koldaş, Dijital Gülüş Tasarımı hakkında en doğru bilgiyi edinmeniz için bu içeriği kendi hazırladı.

all on four implant

Dentomega ile şimdi iletişime geçin ve randevunuzu oluşturun. Hasta temsilcilerimiz 7 gün 24 saat sorularınızı yanıtlamak için hazır!

DSD (dijital smile desing) hastanın tedaviye başlamadan önce dişlerinin ve gülüşünün gelebileceği en estetik halini hastaya gösterilmesidir. Bu işlem birden fazla yöntem ile uygulanabilir. İlk önce hastanın gereksinimleri ve istekleri iyi anlaşılmalı doğru planlamayla ideal gülüşe kavuşturulmalıdır. Bazen bir dişe yapılan küçük bir diş hareketiyle bazense tüm ağızın protetik tedavisiyle ideal gülüş tasarlanabilir. Diş hekimliğinde estetik pembe ve beyazın ahenkli kullanımıyla sağlanabilir.

Gülüş tasarımı isteğiyle kliniğe başvuran hastadan öncelikle detaylı fotoğraflar çekilip hastanın çene ölçüleri alınmalıdır. Elde ettiğimiz bu veriler dijital ortama aktarılıp tasarım programlarında çeşitli ölçümler ile değerlendirilerek ideal gülüş elde edilir. Bu ölçümlerden bazıları;

Cinsiyet: kadınlar erkeklere göre daha yuvarlak hatlara sahiptir. Erkekler ise daha keskin hatlara sahiptir.

Dudaklar: İdeal bir gülüşte dudakların takip ettiği eğim ile dişlerin kesici uçlarından geçen eğimin birebirine paralel olması gerekir aynı zamanda gülüş sırasında dudak kenarlarında karanlık üçgenler oluşmaması gerekir.

Ten ve göz rengi: doğal görünümlü bir dişe sahip olmak istiyorsak ten rengi koyulaştıkça daha beyaz dişler kullanılmalı aynı zamanda göz rengi beyazına uyumlu diş rengi seçilmeli.

Yaş: kişinin yaşı ilerledikçe dişlerin kesici bölgesinde ki şeffaf görüntüsü kaybolur dişlerin boyutunda kısalma meydana gelir.

Yüzün geometrik şekli:  kafatasının geometrik şekli aynı zamanda diş kenarlarının geçiş hatlarıyla uyumlu olmalıdır.

Diş hatları: tebessüm halinde hastanın diş eti görünmemeli standart gülüşte ise diş eti 1-2 mm gözükmelidir.

Simetri çizgileri: iki göz bebeğinden geçen hayali çizgi ile ön dişlerin kesici kenarından geçen hayali çizginin birbirine paralel olması gerekir. Köpek dişlerin hastaların burun kanatlarının hızasında bulunmalı. Kafayı ortadan bölen orta hat çizgisi ön iki merkez dişin ortasında geçmelidir ayrıca ön diş simetrisine dikkat edilmelidir.

Tüm bu kriterlere dikkat edilerek tasarlanan gülüş hastaya bir kaç farklı yöntemle gösterilebilir. Fotoğraf üzerinde ya da laboratuvarda yeni gülüşe göre hazırlanmış ölçü ile hastanın dişlerinde geçici bir materyal ile (mock up ) yeni gülüşün ön izlemesi hastaya gösterilebilir. Hastanın kabul etmesi durumunda tedavi aşamasına geçilerek yeni tasarlanan gülüş kullanılan yöntemle materyale bağlı olarak 3-6 gün içerisinde hastaya uygulanır. Dsd‘nin bize sağladığı en büyük avantaj dişler üzerinde herhangi bir işlem yapılmadan tedavi sonrası sahip olunacak gülüşün önceden görünmesini sağlamasıdır.

Dijital gülüş tasarımı ne istediği anlaşılan her hastaya uygulanabilir. Bunun için doğru malzeme, doğru teknoloji ve iyi bir analiz gerekir. Dsd hayali gülüşleri gerçekle buluşturan bir teknolojidir.

Diş Hekimlerimiz Sizin İçin Açıklıyor

Uzman Diş Hekimi Mehmet Ali Koldaş, All On Four Implant Tedavisi hakkında en doğru bilgiyi edinmeniz için bu içeriği kendi hazırladı.

Mehmet Ali Koldaş

All On Four Implant Tedavisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

All On Four Yöntemi avantajları nelerdir?

Sabit protez yapmak için yeterli kemiği olmayan hastalarda, ileri cerrahi yöntemlerle tolerasyonu düşük olan hastalarda hızlı şekilde implant ve protezin yapılma işlemidir.

Ne zaman all on four yöntemi tercih ediyoruz?

Hiç dişi olmayan hastalarda küçük azı dişlerin arasındaki kemik miktarı yeterli ise bu yöntem kolayca yapılabilir. Hekimin bu konuda yeterli tecrübesinin olması hızlı yapılan bu geçici protez ile daimi protez yapılacak implant sistemi ve laboratuvar imkanı olması.

All on four yöntemi nasıl yapılır?

Üst ve alt çeneye 4-6 arası implant uygulanıp üzerine uzun sürekli kullanılacak geçici köprü vidalanmaktadır. Minimum 10 hafta sonra daimi protezler yapılabilmektedir.

Operasyon sonrasında ağrı duyar mıyım?

Operasyonun normal implant operasyonundan bir farkı yoktur. Ameliyat sonrası oluşabilecek rahatsızlıklar doktorun yazdığı ilaçlar ile kontrol altına alınabilmektedir. Ameliyat sonrasında yapılan lazer uygulaması ile ağrı minimalize edilmiş olur.

All on four yöntemi ile normal yöntem arasında fark var mıdır?

All On Four yöntemi normal sabit implant sistemi uygulanamadığında ya da sistemik hastalık uygun olmayan hastalarda, ileri cerrahi işlemleri tolere edemeyecek hastalarda kullanılması daha uygundur. Avantajı hemen üzerine diş yapılabiliyor olmasıdır. Eğer implant yapmak için gerekli koşullara uygunsa (ALL ON SIX) normal yöntemle yapılıp yine de üzerine geçici diş yapılabilir.

All on four tedavisi fiyatı daha mı pahalıdır?

İmplant sayısı azaldığı için implant fiyatı azalmaktadır ama, 4 implantın üzerine sabit diş yapabilmek için kullanılan protez sistemi daha farklı bir sistem olduğu için normal protezlere göre daha maliyetlidir. Ama totale bakıldığında tabi ki de normal yönteme göre daha uygun fiyatlıdır. Daha detaylı bilgi için, kliniğimizi arayıp bilgi alabilirsiniz.

Harika bir gülüşe sahip olmak, sandığınız kadar zor değil.

Dentomega'yı şimdi arayarak hemen randevunuzu oluşturabilirsiniz. Sağlıklı gülüşler dileriz.

Telefon Numaralarımız

7 Gün 24 Saat Arayabilirsiniz 0 232 388 77 99

Bizimle İletişimde Kalın