Dentomega

Ağız Kokusu

Ağız Kokusu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

AĞIZ KOKUSU NEDİR? KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Ağız kokusu genellikle tüketilen besinler , düzgün olmayan diş dizileri  ya da protezler ya da ağız bakımının doğru yapılmaması kaynaklı olarak yaşanmaktadır.
Ağız kokusunun onlarca sebebi vardır ama çoğunlukla %80 civarında ağız , orofarenk ile ilişkili iken %20 civarında başka sebeplere bağlı olarak görülmektedir.
Erkeklerde kadınlardan 3 kat daha fazla gözlemlenmektedir. Yaşla beraber ağız kokusu olma durumu artmaktadır. Toplumda çok ciddi oranda ağız kokusu görülmesine rağmen diş hekimine başvuru sayısı o kadar yüksek değildir. Bu durumun sebebi ağız kokusunu bireyin farkedememesidir.

AĞIZ KOKUSUNUN NEDENLERİ NEDİR?

Diyet yapmak, ağız kuruluğu, uzun süren açlık.

Düzensiz ve sağlıksız besinlerle beslenmek.
Diş çürükleri ya da diş eti sorunları.
Düzgün olmayan dolgu ve protezler.

NEFES KOKUSU VE AĞIZ KOKUSU ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

Bir hastalık neticesinde meydana gelen koku nefes kokusudur.
Nefes kokusu çeşitli hastalıklar sonucu meydana geldiği için hastalık tedavi edilmelidir.  Çoğunlukla ağız bakımını arttırarak geçmeyebilir.

NEFES KOKUSUNA SEBEP OLAN HASTALIKLAR NELERDİR?

Diabet, böbrek hastalıkları, karaciğer hastalıkları, akciğer hastalıkları, çeşitli metabolizma hastalıkları, kronik alkolizm ve sigara.

AĞIZ KOKUSU NEDEN ÖNEMLİDİR?

Ağız kokusu sosyal olarak izolasyon yaptığı için bireylerde sosyal bir baskı, psikososyal stres ve kişilerin arasındaki iletişimi düşürmektedir. Bu yüzden, altında yatan sebep hızlıca araştırılıp yok edilmelidir.

SİGARA AĞIZ KOKUSU YAPAR MI?

Sigara diş eti hastalıklarına yol açtığı ve diş taşı birikimini hızlandırdığı için önemli bir ağız kokusu sebebidir. Sigara dilde kıllı dil formasyonuna yol açıp yiyecek tutunmasına da sebep olur ve ağız kokusunu arttırır.

AĞIZ KOKUM VAR NE YAPMALIYIM?

Öncelikle bir diş hekimine gidip ağızdaki dolguların, restorasyon ve protezlerin hijyenikliği konusunda muayene olduktan sonra ağız hijyenine dikkat etmek, dişleri fırçalamak, dili fırçalamak, diş ipi yapıp arayüzleri temizlemek gibi bakımları yapmak gerekir. Bir müddet kokulu gıdalardan uzak durup, sigarayı azaltma ya da bırakma yoluna gidilmeli, beslenme alışkanlıkları düzeltilip takip edilmelidir.

DİLİMDE RENKLENMELER VAR NE İLE FIRÇALAYABİLİRİM?

Dil yüzeyini rahatça temizleyebilmek için özel plastik kazıyıcılar ve ufak fırçalar bulunmaktadır. Dil olabildiğince dışarıya çıkartılır ve bu materyaller ile temizlenir. Özellikle mide bulantısını önlemek için bu tarz materyaller geliştirilmiştir. Fırçalama ile beraber yapılması tavsiye edilir.