Skip to main content

Diş İmplantı Nedir?

Diş implantı, hasta ağzında eksik dişlerin olması durumunda dişsiz boşluklara uygulanan ve çene kemiğine yerleştirilerek diş kökleri yerine kullanılabilen, titanyumdan yapılmış vidalardır. Protez dişler, diş kökünü temsil eden bu titanyum vidaların üzerine yerleştirilerek doğal bir görünüm yakalanır. İmplant yapımı sırasında, diğer dişlere zarar verilmediği gibi doğal dişlerin çiğneme performansına en yakın performans elde edilerek, çiğneme işleminin konforu desteklenmiş olur. Bu sayede oldukça rahat bir şekilde yemek yemek, diksiyonumuzda bir değişim yaşamadan konuşmak ve özgüvenle gülümsemek mümkündür.

Tek veya daha fazla diş eksikliği olan, çok erken yaşlarda diş kaybedilmesi sonucu erimiş çene kemiği yapısına sahip olması nedeniyle hareketli protezleri rahat kullanamayan, kullanım koşulları nedeniyle hareketli protez kullanmak istemeyen hastalar için hayat kurtarıcı nitelikte olacak diş implantı için bilinmesi gerekenler bunlarla sınırlı değildir. Gelin birlikte diş implantı yaptırmanın avantajlarına göz atarak ‘’diş implantı nedir?’’ sorusunun detaylarına inelim.

Diş İmplantı Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

Diş implantı yaptırmanın avantajları, dişini kaybetmiş tüm hastaların duymak isteyeceği türden içeriğe sahip bir konu olmakla birlikte saymakla da bitmiyor.

 • Doğal diş formuna oldukça yakın olması
 • Uzman bir hekim kontrolünde yapıldığında ve hasta tarafından bakımı aksatılmadığında çok uzun yıllar hasta tarafından kullanılabilecek bir uygulama olması
 • Diğer dişlerden destek alınması gerekmemesi dolayısıyla doğal dişlerde aşındırma işlemi gerektirmemesi ve köprü gibi diğer destek dişlere zarar veren uygulamaların yapılma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor olması
 • Lokal anestezi altında rahatça yapılabilen kolay bir uygulama olması
 • Üstün çiğneme kabiliyeti ve dayanıklılığı sayesinde hastalara doğal dişleriyle olduğu kadar rahat yiyebilme özgürlüğü sağlaması
 • Rahat çiğnemenin bir diğer getirisi olarak yiyeceklerin yeterli düzeyde öğütülmesi sonucu daha dengeli ve sağlıklı beslenme imkanı sunması
 • Hareketli protez kullanımının beraberinde getirdiği dezavantajları ortadan kaldırması
 • Eskiye oranla oldukça estetik bir görünüm yakalanabilmesi
 • Sabit protezler sayesinde konuşurken protezlerin oynaması riski olmadan, stressiz iletişim kurabilme imkanı sunması
 • Zamanla yaşlılığa bağlı oluşabilme ihtimali olan çene kemiği erime riskini ortadan kaldırması
 • Tüm bu sayılan fonksiyonel ve estetik avantajlarına bağlı olarak kişinin kendine olan güvenini artırıp, kişilerin sosyalleşmesine imkan sunması.

Diş İmplantı Yaptırırken Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Her uygulamada olduğu gibi diş implantı yaptırırken de bir takım komplikasyonlar ile karşılaşma riski vardır ancak önlemleri dikkatlice alınacak olduğunda, bu komplikasyonlarla karşılaşma riski oldukça azdır. İşlem sırasında komplikasyon yaşanma riski kişiye göre ve implantı uygulayan hekimin tecrübelerine göre değişebilmektedir. Özellikle belirli başka tıbbi hastalıklara sahip hastaların implant işlemi öncesi dikkat etmesi, sağlığı ile ilgili tüm gerekli detayları hekimi ile eksiksiz paylaşması gerekmektedir. Gelin diş implantı yaptırırken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir birlikte göz atalım.

 • Hekim tarafından yapılabilecek yanlış uygulamalar sonucu hastada diş, kemik veya sinir hasarları, enfeksiyon gelişimi, damar hasarları veya uygunsuz cerrahi teknikler kaynaklı kanama gibi aksilikler görülebilmektedir. Buna bağlı olarak implantınızı yapacak olan hekimi iyi araştırmalı ve seçerken dikkatli olmalısınız.
 • Hekimin işlemler sırasında sterilizasyon ve dezenfeksiyon kurallarına dikkat etmesi, işlemin yapıldığı kliniğin yeterli hijyene sahip olması gerekmektedir. Aksi takdirde buna bağlı olarak uygulamada aksilikler yaşanabilir veya işlem sonrası enfeksiyon gelişme riski artabilir.
 • Hekim tarafından doğru protez planlaması yapılamazsa sonucunda çiğneme fonksiyonunda aksamalar olabilir veya hayal edilen estetik görüntüye kavuşmada talihsizlikler yaşanabilir.
 • Kontrol altında olmayan diyabet (şeker hastalığı), çoklu organ yetmezliği, aktif kemoterapi ve radyoterapi gören kişilere implant yapılması uygun değildir.
 • Tıbbi olarak takip edilen tüm hastalıklar ve kullanılan tüm ilaçlar (özellikle antikoagulan ve antiagreganlar (kan sulandırıcılar) ve osteoporöz (kemik erimesi) ilaçları) işlem öncesinde hekime bildirilmeli, gereken durumlarda ise implant işlemini yapan uzman hekim ile tıp hekimleri arasında konsültasyon denilen görüşmeler yapılmalıdır. Aksi takdirde sistemik hastalıkların gidişatında kötüleşmeler yaşanabilir.

Diş İmplantı Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Diş implantı yaptırmaya karar verme aşamasında, işlemin cerrahi boyutunun olması, yapılan yanlış işlemlerin geri dönüşümü olmayan zararlara yol açması ve işlem için yapılacak olan masrafların yeterince büyük olması dolayısıyla uygulamayı yaptırmadan önce konuya tüm detaylarıyla hakim olunması gereklidir. Diğer diş uygulamalarına göre daha maliyetli olması kullanılan malzemelerin yüksek maliyetler içermesi ile alakalıdır. Fiyatlarda yaşanan çeşitlilik ise kullanılan implant materyalinden, işlemlerde kullanılan el aletlerine, yara bölgesine atılan dikiş ipinden, hasta üzerine örtülen steril örtüye kadar kullanılan her malzemenin kalitesi ile alakalıdır. Uygun kalitede malzemeler kullanılmaması durumunda implant doku ile uyum sağlamayıp; kısa sürede kaybedilebilir. Bu da tüm işlemlerin boşa gitmesi, geri dönüşümsüz zararlarla birlikte daha kötü koşullar ile işe başlayarak yapılan tüm işlemlerin tekrarlanması anlamına gelir ve haliyle; vakit, nakit, sağlık ve sabır kaybı anlamına gelmektedir. Dolayısı ile doğru implant materyalini seçmek önemlidir.

En önemli nokta ise hekim seçiminin doğru yapılmasıdır. İşi iyi bilen, bu konuda tecrübeli bir uzmana kendinizi emanet etmek, doğru bilgilendirilmenizi ve doğru yönlendirilmenizi sağlaması dolayısıyla hem doğru implant materyalinin seçimini beraberinde getirir hem de işlem sonrası olası komplikasyonların önüne geçilebilmesini sağlar.

Leave a Reply

Konuşmayı Başlat
1
Bize Whatsapp'tan Yazın
Merhaba
Nasıl yardımcı olabiliriz?