İmplant Uygulamaları

İmplantlar, ağırlıklı olarak titanyum bileşiklerinden hazırlanan diş köklerinin çene kemiğine yerleştirilmesi işlemidir.

Gelişen tıbbi teknolojinin diş sağlığı alanındaki en önemli uygulamalarından olan diş implantı, bugün modern diş hekimliğinin en yaygın kullandığı ve güvenilirliği defalarca kanıtlanmış bir tedavi yöntemidir. Bugün eksik diş tedavisinde gerek hasta konforu gerekse de tıbbi uygulama anlamındaki avantajları sebebiyle dünya genelinde kullanılan implantlar en basit tanımla; çene kemiğine vida yerleştirilmesi ve bu vidanın üzerine diş protezi yerleştirilmesi işlemidir.

İmplant Nedir?

Ağırlıklı olarak Titanyum elementinden oluşan vidaların çene kemiğine, tıpkı doğal diş kökü gibi sabitlenmesiyle ilk adımı tamamlanan diş implant tedavisinin sahip olduğu birçok avantajın biri de, bu uygulamanın komşu dişlere zarar vermemesidir. İkinci aşamaysa diş hekiminin, yerleştirilen vidanın üzerine diş protezini yerleştirmesiyle tamamlanır. Böylece eksik diş tedavisi tamamlanmış olur. İmplantın diş kökü görevi üstlendiği bu tedavi sonrasında hasta doğal diş gibi hiçbir problem yaşamaksızın yemek yiyebilir ve fonetik anlamda herhangi bir kayıp yahut olumsuz değişim olmaksızın konuşabilir. Üstelik estetik açıdan beklentileri fazlasıyla karşılayacak kadar sağlıklı bir görünüm elde edilir.

İmplant Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

Eksik diş tedavisinin en güvenilir ve kalıcı çözümü olan implant tedavisi, çene ve genel yüz gelişimi tamamlanmış herkese uygulanabilir. Bu gelişimin tamamlanması içinse kabul edilen yaş sınırı 18 yaştır. Diş hekimi çene kemiği yapısının implant tedavisine uygunluğunu değerlendirmek için öncelikle röntgenleri inceler ve genel değerlendirmesini yapar. Bu değerlendirme sonrasında hastanın implant tedavisine uygunluğuna kesin olarak karar verilir. Tabi bunların yanı sıra diş implantı tedavisi için hastanın genel sağlık durumunun da tedaviye sorun teşkil etmemesi gerekir. Ek olarak şeker hastalarında hastalığın tedaviye başlamadan önce düzene girmiş olması istenmekte, şayet kan sulandırıcı ilaç kullanımı söz konusu ise tedavi öncesinde bu ilaçların alımının belli bir zaman aralığında kesilmesi gerekebilmektedir. Ayrıca kemik erimesi olan hastaların implant tedavisi öncesinde uygun tedavileri alması gerekli olabilir.

Diş İmplantı Nasıl Yapılır?

Röntgen ve detaylı muayene işlemlerinin ardından yapılan değerlendirme neticesinde hastanın diş implantı tedavisine uygun olduğuna karar verilmesinden sonra çene kemiği ve kalan dişlerin ölçüsü alınır. Hastaya hafif bir sedasyon uygulanması ve dental implantın yerleştirilmesi tedavinin ilk aşamasıdır. Bu ilk aşamada dental implant tek veya çift aşamalı uygulanabilir. Tek aşamalı dental implant uygulamasında implant yerleştirildikten sonra geçici başlık takılırken iki aşamalı uygulamada implantın takılmasının ardından üzeri diş etiyle kapatılır ve uygulama alanı iyileşmeye bırakılır ki, protez başlık iyileşme sonrasında takılır. Her iki uygulama yönteminde de geçici bir köprü yerleştirilebilir ve protez başlık daha sonra takılır. İyileşme süreci alt ve üst çene kemiği için farklılık göstermekte, hastanın sağlık durumu ve kalıtsal özelliklerine de bağlı olarak 3 ila 6 ay arasında bir zaman alabilmektedir.

İmplant Uygulamaları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İMPLANTLAR DİŞ SAĞLIĞINA KATKI SAĞLAR MI?

Diş implantlarının diş sağlığına faydalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Kaybedilen dişlerle hemen hemen aynı özelliklere sahip, doğal formda dişlerin elde edilmesini sağlar,
Kaybedilen dişin bulunduğu bölgedeki kemik kaybını önler,
Çiğneme sisteminin fonksiyonlarını sağlıklı bir biçimde devam ettirilmesini sağlar,
Çevrede bulunan dişlerin, kayıp dişten dolayı oluşan boşluğa kayarak şekil bozukluğu oluşturmasını önler.

İMPLANT TEDAVİSİ HERKES İÇİN UYGUN MUDUR?

İmplantın yerleştirilebilmesi için uygun kalınlıkta, yükseklikte ve kalitede kemiği olan tüm hastalara implant tedavisi uygulanabilir. Dişlerin tamamı kaybedilmiş olsa dahi uygun kemik yapısı bulunması durumunda hemen, uygun kemik bulunmaması durumunda ise kemik oluşturma işleminden sonra tedavi uygulanabilir.

İMPLANT YAPILACAK BÖLGEDE YETERLİ KEMİK BULUNMAMASI DURUMUNDA TEDAVİYE NASIL DEVAM EDİLİR?

İmplant yapılacak bölgede bulunan kemiğin yapısının, kalitesinin ve kalınlığının yeterli olmadığı durumlarda kemik miktarını artırmak için kemik greftleri kullanılarak değişik kemik dokusu oluşturmak gerekmektedir.

DİŞ İMPLANTI TEDAVİSİ NE KADAR SÜRMEKTEDİR?

Diş implantı tedavisi, diğer birçok yönteme göre daha uzun sürmekle birlikte daha sağlıklı ve kalıcı bir çözüm olarak öne çıkmaktadır. Kemiğe yerleştirilen titanyum vidanın kemikle bütünleşmesi için 2,5 ila 6 aya kadar kadar beklemek gerekmektedir.

EKSİK OLAN VE KAYBEDİLEN HER DİŞ İÇİN BİR İMPLANT MI OLUŞTURULUR?

Eğer yeterli kalite ve uygunlukta kemik mevcut ise implant tedavisini gerçekleştirecek diş hekimi, her kaybedilmiş diş yerine bir implant uygulaması yapmayı tercih etmektedir. Muayene ve tetkikler sonucunda uygun şartların sağlanmadığı ortaya çıkmışsa diş hekimi tarafından iki implant aralıklı olarak yerleştirilerek üzerine köprü protez uygulaması gerçekleştirebilir.

HANGİ DURUMLARDA İMPLANT TEDAVİSİ RİSK OLUŞTURMAKTADIR?

  • Kronik kardiyovasküler ve diyabet hastalarında,
  • Hamilelerde,
  • Kemik gelişimi henüz tamamlanmamış genç bireylerde,
  • Sigara kullanan kişilerde,
  • Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olanlarda,
  • Bağışıklık sistemi yetersizliği bulunan  hastalarda,
  • Hemofili ve yüksek tansiyon gibi kronik rahatsızlıklara sahip hastalarda,

DİŞ İMPLANTI TEDAVİSİ YAPILIRKEN HANGİ SÜREÇLERDEN GEÇİLİR?

  • İlk Muayene: Kaybedilmiş dişin bulunduğu bölgenin kemik yapısının ve diğer çevresel şartların implant tedavisi için uygunluğu panoramik radyografi veya üç boyutlu görüntü (tomografi) alarak tespit edilir.İmplant Uygulaması: Lokal anestezi ile uygulamanın yapılacağı bölge uyuşturulur ve kemikte yuva oluşturularak titanyum implant yerleştirilir.Protez Uygulaması: Kaybedilen dişi yeniden oluşturmak için protez hazırlanır ve implant vidasına eklenerek  tedavi tamamlanır.

DİŞ ETİ KESİLMEDEN VE DİKİŞ ATILMADAN İMPLANT YAPILMASI MÜMKÜN MÜDÜR?

Yumuşak doku zarar görmeden implant cerrahisi uygulamaları mümkündür. Diş eti kesilmeden ve herhangi bir şekilde dikiş atılmadan yapılan bu işlem flepsiz implant cerrahisi olarak adlandırılır.

DİŞ İMPLANTI TEDAVİSİNİN ARDINDAN NE SIKLIKLA DİŞ HEKİMİNE BAŞVURULMASI ÖNERİLİR?

Dentomega İzmir İmplant tedavisi tamamlanmış tüm hastalar mutlaka 6 ayda bir diş hekimine muayene olmalıdır. İmplantların sorunsuz ve ömür boyu kullanımı için yakından takip etmek ve günlük diş bakımını aksatmamak gerekmektedir.

DİŞ İMPLANTI TEDAVİSİ SONUNDA NELER DİKKAT EDİLMESİ GEREKİR?

İzmir Diş implantı tedavisi sonrasında ödem ve şişlikleri engellemek adına diş hekiminin belirttiği sıklıkta soğuk uygulama yapılmalıdır. İyileşme sürecini sorunsuz bir şekilde hızlandırmak için tedaviyi gerçekleştiren diş hekimi tarafından verilen ilaçları olarak kullanmalısınız. Ağız ve diş hijyeninizi korumanız ve günlük ağız bakımını muntazam şekilde tamamlamanız iyileşme sürecinizi hızlandıracağı gibi diş implantı tedavinizin istenilen şekilde sonuçlanmasını sağlayacaktır.