Diş Gıcırdatma Tedavisi

Üstün Hizmet.

Size en iyiyi sunmak için çok çalışıyoruz.

Memnuniyet.

Her defasında sizi memnun etmeyi amaçlıyoruz.

Güven.

Ağız sağlığınız Dentomega ile güvenilir ellerde.

Diş Gıcırdatma nedir? Sizin için en basit haliyle anlattık

Halk arasında daha çok diş sıkma veya gıcırdatma olarak bilinen ‘bruksizm’, önemli bir ağız ve diş eti sağlığı sorunudur. Ağzımız sindirim kanalının girişidir. Ağızdaki olumsuzluklar diş sağlığının bozulmasına ve bunu takiben sindirimin olumsuz etkilenmesine yol açar. Ağız ve diş bütünlüğü yaşamsal fonksiyonlarımızın pek çoğunun ilk adımını tamamlar. Sağlıklı bir ağız yapısı yiyeceklerin daha sağlıklı çiğnenmesine, harflerin düzgün bir şekilde çıkmasına dolayısıyla düzgün konuşmamıza olanak tanır.

diş gıcırdatma

Bu bütünlük bozulduğunda pek çok sorun kendini gösterebilir. Diş gıcırdatma rahatsızlığı da ağız bütünlüğünü bozan başlıca faktörlerden biridir. Bu durum daha çok gün boyu stres yaşayan kişilerde görülür. Kişilerin gece uykuda dişlerini sıktığı veya gıcırdattığı bu duruma ‘uyku ilişkili bruksizm’ de denir. Uyanıklık anında da görülen bruksizmin sendromik hastalarda görüldüğünü belirtiyor. Bruksizm nedenleri değişiklik gösterir. Sizde olduğunu düşünüyorsanız, belli semptomlara karşı dikkat edebilirsiniz.

Diş Gıcırdatma Belirtileri Nedir?

Aşınan diş minesi ve devamlı olarak artan diş hassasiyeti
Uyku partnerinizi uyandıracak seviyeye ulaşan yüksek seste olan diş gıcırdatma
Çene ağrısı veya sıkı çene kasları
Şakaklarınızda başlayan hafif baş ağrıları
Restorasyon geçirmiş veya geçirmemiş olan düzleşen, yontulan, gevşeyen ve kırık dişler

Diş Gıcırdatmanın Yol Açtığı Sorunlar

Diş gıcırdatma sorunu devamında implant, robotik implant, gülüş estetiği, ortodonti tedavisi, diş beyazlatma ağız içi kanseri, çocuk diş sağlığı, pedodonti diş tedavileri, ağız ve diş cerrahi tedavisi, genel anestezi altında diş tedavisi uygulamalarına yol açabilir.
Dişleri çiğneme yüzünden oluşan aşınma: Dişlerin birbirleri ile sürtünmesi sonucunda oluşan aşınma özellikle ön dişlerde daha etkili bir şekilde görülür.
Dişlerde kırılma: Dişleri sıkma ve gıcırdatma sonucunda ön dişlerin köşelerinde, arka dişlerin çıkıntılı kısımlarında mikro çatlaklar oluşur. Bu çatlaklar kolay bir şekilde anlaşılmaz.
Dişlerde aşırı hassasiyet: Bu durum yaşadığınız yerin iklimine göre de değişebilir. Genellikle soğuğa karşı hassasiyet gelişir. Ani diş sızlamaları başlar.
Diş etinin geriye çekilmesi: Bu sorunla beraber diş hizasında oluşan aşınmalar kendini gösterir. İlerleyen yaşta ise buna bağlı olarak diş eti çekilmesi ya da aşırı baskı uygulanarak yapılan diş fırçalama ve diş gıcırdatma kendini gösterir.
Dişlerde sallanma: Kişilerde yaşamsal bir sorun haline dönüşen diş sıkma sonucunda dişler gevşer ve sallanmaya başlar. Aşırı basınç dişleri saran kemik desteğinin kaybolmasına neden olur. Bu durumu telafi etmek için dişlerin kökleri hizasında ekstra kemik çıkıntıları gelişir.
Yanaklarda iritasyon (tahriş)
Özellikle dişleri birbirlerine temas ettikleri kapanış çizgisi hizasında, yanağın iç kısmında çizgi ya da kabartı şeklinde fibröz bir oluşum meydana gelir. Bu oluşum neticesinde sıklıkla “yanak ısırma” olayı ile karşılaşılır.
Kas ağrısı ve baş ağrısı
Özellikle şakak ve yanak bölgesindeki kasların aşırı çalışması bu bölgelerde kas ağrısına neden olur. Kas ağrısı zaman zaman baş ağrısı şeklinde kendini gösterir.
Çene ekleminde ağrı
Çene eklemine aşırı yüklenme nedeni ile eklemde ağrı, çıtırtı ve kenetlenme olabilir.
Tüm bu belirtiler diş gıcırdatmasının başlangıcından itibaren ortaya çıkmaz. Olayın şiddetine ve süresine göre değişkenlik gösterir.

Tedavi fiyatlarını mı öğrenmek istiyorsunuz?
Çok basit.

Dentomega ile iletişime geçmenin harika yolları var, dilerseniz ekranın sağ alt köşesinde bulunan konuşma penceresinden temsilcimize yazabilir, bizi hemen arayabilir ya da yandaki e-mail formunu doldurup bize mail gönderebilirsiniz.

Adalet Mah. Manas Bulvarı
72/A Bayraklı / İZMİR
Yol Tarifi Al

+90 232 388 77 99
+90 545 380 70 90


    Harika bir gülüşe sahip olmak,
    sandığınız kadar zor değil.