Diş Eti Hastalıkları (Periodontoloji) - DentOmega Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği
diş eti hastalıkları, diş taşı, tartar
404
page-template-default,page,page-id-404,ajax_fade,page_not_loaded,,no_animation_on_touch,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-16.7,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.2,vc_responsive

Diş Eti Hastalıkları (Periodontoloji)

Periodontoloji – Diş Eti Hastalıkları

Sağlıklı bir kişide diş etleri açık pembe renklidir ve diş fırçalama sırasında kanama görünmez. Ancak diş yüzeyinde biriken yapışkan yapıda, açık sarı ve yumuşak bakteri plakları ve bu bakterilerden oluşan iltihaplar nedeniyle diş eti ve diş etinin altında bulunan kemiklerin sağlığı bozulur ve diş eti hastalıklarıyla karşılaşılır.

Diş taşı (tartar) neden oluşur?

Bakterilerin diş yüzeyinden temizlenmemesi durumunda dişlerin yüzeyinde plak haline gelir ve zaman içerisinde tükürükteki minerallerle birleşerek sertleşir diş taşı (tartar) oluşur.

Sağlıksız diş etinin belirtileri nelerdir?

Sağlıksız ve hastalıklı diş etlerine sahip bireylerde aşağıdaki belirtiler görülmektedir.

  •        Diş etinde kızarıklık, hassaslaşma ve şişlik,
  •        Diş fırçalama sırasında kanama,
  •        Giderilemeyen ağız kokusu ve ağızda acı bir tat olması,
  •        Diş eti çekilmesi ve dişlerin seviyelerinde değişiklikler.

Diş eti hastalıkları tedavi edilmezse kişinin hayatını ne şekilde etkiler?

Sadece diş etinde olan ve diş etini etkileyen iltihaplara ‘Gingivits’ denir. Gingivits ciddiye alınarak zamanında tedavi edilmezse diş etinin altındaki kemiği de etkiler ve ‘Periodontitis’e dönüşebilir. Bu hastalık hala tedavi edilmemiş olursa diş kaybına neden olarak kişinin yaşam kalitesini oldukça düşürmektedir.

Diş eti hastalıkları nasıl tedavi edilir ve hastalığın oluşması nasıl önlenir?

Öncelikle diş yüzeyinde bulunan tartar (diş taşı) diş yüzeyinden temizlenir ve ağız hijyenin sağlanması için gerekli işlemler yapılır. Eğer iltihaplı bir bölge var ise diş hekimleri tarafından  antibiyotik tedavilerine başvurulabilir.

Diş eti hastalığı daha çok ilerlediyse ve diş köklerini de etkiledi ise ‘Küretaj’ denilen diş kökü yüzeylerinin temizlendiği bir işlem yapılması tercih edilir.

Diş eti hastalıklarının en ileri seviyesi olan iltihabın diş etinin altında bulunan kemiğe kadar ulaşması durumunda ise diş etinde cerrahi müdahalelere ihtiyaç duyulabilir.

Diş taşı temizliği ne sıklıkta yapılmalıdır?

Sağlıklı bir bireyde her 6 ayda 1 diş taşı (tartar) temizliği yapılması gerekmektedir.

Diş taşı temizliği sırasında ve sonrasında ağrı hissedilir mi?

Diş taşı temizliği sırasında birçok hasta hiçbir ağrı ya da sızı hissetmezken bazı hassas hastalarda lokal anestezi ile temizlik yapılan bölge uyuşturulur. Diş yüzeyinin temizlenmesinin ardından belirli bir süre hassasiyet görülmesi normal ve geçici bir durumdur.

Hamilelik sırasında diş kaybı yaşamamak için neler yapmak gerekir?

Hamilelik öncesinde genel bir değerlendirme yapılmalı, diş eti sağlığı kontrol edilmeli ve gereken tüm tedaviler tamamlanmalıdır. Önemsenmeyen veya fark edilmeyen diş eti hastalıkları tedavi edilmez ise erken doğum ve düşük riskini artırmaktadır.

Whatsapp
Randevu AL