Diş Eti Apsesi Tedavisi

Üstün Hizmet.

Size en iyiyi sunmak için çok çalışıyoruz.

Memnuniyet.

Her defasında sizi memnun etmeyi amaçlıyoruz.

Güven.

Ağız sağlığınız Dentomega ile güvenilir ellerde.

Diş Eti Apsesi nedir? Sizin için en basit haliyle anlattık

Anne karnından itibaren gelişmeye başlayan diş eti, bebeklik, çocukluk ve yetişkinlik dönemlerinde bu dönemin etkisini fazlası ile gösterir. Vücudumuzun en önemli bölümlerinden olan ağız ve diş eti, yeterli hijyenin, düzenli beslenmenin sağlanamadığı durumlarda pek çok rahatsızlıkla kendini gösterebilir. Ağız ve diş bakımına yeterli özenin gösterilememesi, kalıtsal hastalıklar, anne karnında çok fazla antibiyotiğe maruz kalma gibi durumların sonucu implant, robotik implant, gülüş estetiği, ortodonti tedavisi, diş beyazlatma ağız içi kanseri, çocuk diş sağlığı, pedodonti diş tedavileri, ağız ve diş cerrahi tedavisi, genel anestezi altında diş tedavisi uygulamalarından geçer.

diş eti apsesi

Genel tabiri ile dişlerde ya da diş etlerinde oluşan bakteriyel bir enfeksiyonun yarattığı irin birikintisine diş eti apsesi adı verilir. Tıp teriminde bunun bir diğer adı ise ‘gingivitis’ olarak bilinir. Oluştuğu bölgeye ve devamlılığına bağlı olarak yaşamsal kalitemizi düşürebilen diş eti apsesi, yeme içme zorluğuna ve ağız hareketliliğinde ağrıya neden olur. Beslenme bozuklukları, ağız ve diş bakımsızlıkları gibi durumlarda sıklıkla karşılaşabileceğimiz bu durum, özenli bir ağız temizliği ile 2-3 gün içinde kendiliğinden ortadan kaybolur. Fakat iltihabın çok büyük olması, farklı bölgelere yayılması ve 4-5 gün boyunca geçmeyen diş eti apsesi durumlarında diş eti kaybına neden olabileceği için mutlaka bir dişhekimine başvurulmalıdır.

Diş Eti İltihabı Neden Oluşur?

Diş eti apsesi oluşumunun kişinin yaşamsal alışkanlıklarına bağlı olarak pek çok nedeni vardır. Diş etleri, dişlere dışarıdan bakıldığında görüldüğü noktadan daha uzak bir kısımda tutunur. Kalan kısım bir cep görüntüsünü andırır. Bu cep kısmın içinde ağız hijyeni yeteri kadar sağlanamadığında yiyecek ve içecek kalıntıları kolaylıkla girebilir. Diş eti apsesi oluşumunun en belirgin nedenlerinden biri budur. Bir diğeri ise ince bir bakteri tabakası olan diş plakları ağız bakımının yetersiz olduğu durumlarda sertleşip ‘tartar’ adı verilen diş taşlarına dönüşebilir. Tartarların da bu cep içerisine yerleşmesi diş eti iltihaplarının oluşumuna yol açar. Bu iki ana neden dışında diş eti apsesini tetikleyen bazı unsurlar şu şekildedir:
Sigara ve tütün kullanımı

Bazı ilaçların uzun süre kullanımı

Kırık ve eskiyen dolgular

Diyabet (şeker) hastalığı

Gebelik

Dişlerdeki yapısal bozukluklar

Genetik faktörler

 

Diş Eti Apsesi Nasıl Tedavi Edilir?

Yalnızca geçici bir rahatsızlıktan ibaret olmayan diş eti rahatsızlıkları, ağızda diş ve kemik kaybına yol açabilecek önemli bir sorundur. Gerekli önlemler alındığı ve tedavi sağlandığı durumlarda bu sorunun önüne kolaylıkla geçilir. Diş eti apsesini ortadan kaldırmanın en kolay yolu ağız ve diş hijyenini yeteri kadar sağlamaktan geçer. Doktor tedavisinin öngörüldüğü durumlarda ise uygulanan profesyonel diş ve diş taşı temizliği sorunu ortadan kaldırır. Bu sayede dişlerdeki tartarlar, plaklar ve diğer bakteri ürünleri temizlenir. Bunun devamında özel aletler, lazer ve ultrasonik cihazlar yardımı ile uygulanan işlemler iyileşmeyi hızlandırır ve hastalığın yeniden oluşma ihtimalini en aza indirir.

Tedavi fiyatlarını mı öğrenmek istiyorsunuz?
Çok basit.

Dentomega ile iletişime geçmenin harika yolları var, dilerseniz ekranın sağ alt köşesinde bulunan konuşma penceresinden temsilcimize yazabilir, bizi hemen arayabilir ya da yandaki e-mail formunu doldurup bize mail gönderebilirsiniz.

Adalet Mah. Manas Bulvarı
72/A Bayraklı / İZMİR
Yol Tarifi Al

+90 232 388 77 99
+90 545 380 70 90


    Harika bir gülüşe sahip olmak,
    sandığınız kadar zor değil.