Diş Beyazlatma - DentOmega Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği
diş beyazlatma, bleaching
416
page-template-default,page,page-id-416,ajax_fade,page_not_loaded,,no_animation_on_touch,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-16.7,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.5.2,vc_responsive

Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma (Bleaching)

Dişte bulunan elementlerin oranı kişiye özgü olan diş rengini belirler. Diş rengi göz, ten ve saç rengi gibi doğal olarak kişiye özeldir ve renk aralığı olarak geniş bir yelpazeye sahiptir. Yıllar içerisinde çay, kola ve kahve gibi içeceklerin tüketilmesi, sigara kullanımı, kanal tedavisi ve ilaç kullanımı gibi etkenler dişin doğal renginde değişikliğe ve yer yer lekelenmelere neden olur. Diş sağlığını koruyarak ve dişlerin aşınmasına neden olmadan, güvenilir ve ekonomik bir tedavi olan diş beyazlatma (bleaching) işlemi sayesinde kişinin doğal ve sağlıklı diş rengine dönmesi sağlanabilir. Diş beyazlatma işlemi hakkında en çok merak edilenlere birlikte göz atalım.

Diş beyazlatma yöntemleri nelerdir?

Ev tipi, ofis tipi, tek diş beyazlatma, kombine diş beyazlatma ve biyolojik diş beyazlatma olarak 5 farklı yöntem tercih edilmektedir.

Diş hekimi denetiminde yapılan ev tipi diş beyazlatma yönteminde diş hekimi tarafından alınan ölçü doğrultusunda beyazlatma işlemini gerçekleştirecek plak tasarlanır ve hastanın evde kullanabilmesi için hastaya teslim edilir.

Kısıtlı zamanı olan hastalar için ofis tipi diş beyazlatma işlemi önerilir. Tek seansta dişlerin üzerine beyazlatmayı sağlayacak bir jel sürülür ve bu jelin daha hızlı aktivasyonunu sağlamak için özel ışık kaynakları kullanılır.

Kanal tedavisi uygulanmış ya da sağlığını yitirmiş tek bir dişte oluşan renk değişiminde, sadece o diş için diğer dişlerle tekrar uyumlu hale gelinceye kadar diş beyazlatma işlemi yapılır.

Hem ofiste hem de evde gerekli tüm işlemlerin ortak olarak uygulanmasıyla kombine diş beyazlatma işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Biyolojik diş beyazlatma, diş rengini düzenlerken diş minesinin de korunmasını sağlayan bir diş beyazlatma yöntemidir.

Diş beyazlatma işleminin etkisi ne kadar sürer?

Çay, kahve, kola ve sigara gibi ürünleri tüketme sıklığını bağlı olarak 2 yıla kadar etkisi sürebilir. Daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir sonuç istendiğinde 6 ayda bir bakımı yapılarak işlem desteklenmelidir.

Tüm diş renklerinde diş beyazlatma etkili olur mu?

İlaç kullanımı gibi nedenlerle oluşmuş diş rengi değişimlerinde ve koyu kahve, mavi renkleşmelerde diş beyazlatma işlemi etkili olur ancak sarı ve açık kahve tonlarındaki dişlerde diş beyazlatma işleminin etkisi daha belirgin şekilde hissedilmektedir.

Diş beyazlatma işleminin dişlere herhangi bir zararı olur mu?

Uzman diş hekimleri tarafından işlemler doğru ve eksiksiz bir şekilde uygulandığında dişlere herhangi bir zararı olmadığı gibi diş sağlığınıza olumlu bir katkı sağlar.

Diş beyazlatma işleminden sonra nelere dikkat edilmelidir?

Genel ağız bakımına dikkat edilmesine ek olarak çay, kahve, şarap ve sigara tüketimini özellikle ilk haftalarda en düşük düzeyde tutmak faydalı olacaktır. Ayrıca genel olarak bu gıdaların tüketiminde daha özenli davranmak işlemin etki süresini olumlu yönde etkilemektedir.

Dişlerde yaşanan hassasiyete rağmen diş beyazlatma işlemi yapılabilir mi?

Yapılan diş minesini onarıcı ve diş rengini iyileştirici işlemin ardından mevcutta yaşanılan diş hassasiyeti sorununu önemli ölçüde azalacaktır.

Whatsapp
Randevu AL