Diş Beyazlatma (Bleaching)

Dişte bulunan elementlerin oranı kişiye özgü olan diş rengini belirler. Diş rengi göz, ten ve saç rengi gibi doğal olarak kişiye özeldir ve renk aralığı olarak geniş bir yelpazeye sahiptir. Yıllar içerisinde çay, kola ve kahve gibi içeceklerin tüketilmesi, sigara kullanımı, kanal tedavisi ve ilaç kullanımı gibi etkenler dişin doğal renginde değişikliğe ve yer yer lekelenmelere neden olur. Diş sağlığını koruyarak ve dişlerin aşınmasına neden olmadan, güvenilir ve ekonomik bir tedavi olan diş beyazlatma (bleaching) işlemi sayesinde kişinin doğal ve sağlıklı diş rengine dönmesi sağlanabilir. Diş beyazlatma işlemi hakkında en çok merak edilenlere birlikte göz atalım.

dentomega
İmplantoloji Uygulamaları

Diş Beyazlatma (Bleaching)

Tıpkı saç, göz veya ten rengi gibi kişiye özel olan diş rengi zamanla kola, kahve, çay gibi içeceklerin ve en kötüsü sigaranın tüketimine bağlı olarak değişir. Çeşitli içecekler ve en önemlisi sigaranın yanı sıra diş renginin değişiminde kanal tedavisi uygulamaları ve ayrıca bazı ilaçların kullanımının da etkili olabilmesi mümkündür. Estetik bir gülüşün en önemli kriteri olan beyaz gülümseme için en çok tercih edilen uygulama olan diş beyazlatma (bleaching), dişin ve diş etinin doğal yapısına zarar vermeksizin dişlerin doğal rengini geri kazanmasını sağlar.
Dişler Neden Sararır?
Sadece sağlığımıza zarar vermekle kalmayan sigara malesef dişlerin sararmasında da en etkili faktörler arasında yer almaktadır. Dişler düzenli aralıklarla fırçalansa bile sürekli kullanım söz konusu olduğundan, zamanla sigara tiryakilerinin dişleri sararmaktadır. Gün içinde tüketilen kola ve benzeri gazlı içecekler, kahve ve çay tüketimi de dişlerin doğal renginin kaybolmasında oldukça etkilidir. Kırmızı şarap, tıpkı döküldüğünde geriye kolay kolay çıkmayan lekeler bıraktığı gibi dişlerin renginin değişmesine de yol açar. Çoğu insanın aklının ucundan bile geçmemesine karşın tüketilen hazır gıdaların içine konan renklendirici gıda boyaları, bu gıdaların tüketimiyle diş yüzeylerinde de aynı boya etkisini yapmakta ve neticede dişlerin doğal renginin bozulmasında rol oynamaktadır. Bütün bunlara ek olarak sadece yaşın ilerlemesi bile dişlerin sararması için yeterlidir çünkü ilerleyen yaşla birlikte diş yüzeyinin yapısı bozulmakta, diş yüzeyi pürüzlü hale geldiği için bu çatlakların artışı nedeniyle dişler daha fazla leke tutar hale gelmektedir.
Ofis ve Ev Tipi Diş Beyazlatma
Hastanın genellikle tek seansta dişlerinin klinikte beyazlatıldığı uygulama tipi olan ofis tipi, bugün diş beyazlatma teknikleri arasında sıkça rağbet gören bir uygulamadır. Ev tipi olarak tanımlanan diş beyazlatma işlemi ise hastanın dişlerinin ölçüsünün alınması ve hastaya özel yapılan ağız içi protezle birlikte hekimin verdiği ilaçları, hastanın evinde birkaç gün, belli saatler aralığında kendisinin uygulamasıdır. Ofis tipi diş beyazlatma işlemi; diş eti etkilenmeyecek biçimde hastanın dişlerinin üzerine, hekim tarafından hazırlanan özel bir solüsyonun uygulanması ve özel bir yüksek kaynaklı ışın ile dişlerin beyazlatılmasıdır. Hastanın diş yapısına ve dişlerdeki renk değişimine bağlı olarak bu diş beyazlatma uygulaması 45 dakika ile 1 saat arasında sürmektedir ki, kişiye bağlı olarak birden fazla seans yapılması da gerekebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Diş Beyazlatma Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Diş beyazlatma yöntemleri nelerdir?

Ev tipi, ofis tipi, tek diş beyazlatma, kombine diş beyazlatma ve biyolojik diş beyazlatma olarak 5 farklı yöntem tercih edilmektedir.

Diş hekimi denetiminde yapılan ev tipi diş beyazlatma yönteminde diş hekimi tarafından alınan ölçü doğrultusunda beyazlatma işlemini gerçekleştirecek plak tasarlanır ve hastanın evde kullanabilmesi için hastaya teslim edilir.

Kısıtlı zamanı olan hastalar için ofis tipi diş beyazlatma işlemi önerilir. Tek seansta dişlerin üzerine beyazlatmayı sağlayacak bir jel sürülür ve bu jelin daha hızlı aktivasyonunu sağlamak için özel ışık kaynakları kullanılır.

Kanal tedavisi uygulanmış ya da sağlığını yitirmiş tek bir dişte oluşan renk değişiminde, sadece o diş için diğer dişlerle tekrar uyumlu hale gelinceye kadar diş beyazlatma işlemi yapılır.

Hem ofiste hem de evde gerekli tüm işlemlerin ortak olarak uygulanmasıyla kombine diş beyazlatma işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Biyolojik diş beyazlatma, diş rengini düzenlerken diş minesinin de korunmasını sağlayan bir diş beyazlatma yöntemidir.

Diş beyazlatma işleminin etkisi ne kadar sürer?

Çay, kahve, kola ve sigara gibi ürünleri tüketme sıklığını bağlı olarak 2 yıla kadar etkisi sürebilir. Daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir sonuç istendiğinde 6 ayda bir bakımı yapılarak işlem desteklenmelidir.

Tüm diş renklerinde diş beyazlatma etkili olur mu?

İlaç kullanımı gibi nedenlerle oluşmuş diş rengi değişimlerinde ve koyu kahve, mavi renkleşmelerde diş beyazlatma işlemi etkili olur ancak sarı ve açık kahve tonlarındaki dişlerde diş beyazlatma işleminin etkisi daha belirgin şekilde hissedilmektedir.

Diş beyazlatma işleminin dişlere herhangi bir zararı olur mu?

Uzman diş hekimleri tarafından işlemler doğru ve eksiksiz bir şekilde uygulandığında dişlere herhangi bir zararı olmadığı gibi diş sağlığınıza olumlu bir katkı sağlar.

Diş beyazlatma işleminden sonra nelere dikkat edilmelidir?

Genel ağız bakımına dikkat edilmesine ek olarak çay, kahve, şarap ve sigara tüketimini özellikle ilk haftalarda en düşük düzeyde tutmak faydalı olacaktır. Ayrıca genel olarak bu gıdaların tüketiminde daha özenli davranmak işlemin etki süresini olumlu yönde etkilemektedir.

Dişlerde yaşanan hassasiyete rağmen diş beyazlatma işlemi yapılabilir mi?

  • Yapılan diş minesini onarıcı ve diş rengini iyileştirici işlemin ardından mevcutta yaşanılan diş hassasiyeti sorununu önemli ölçüde azalacaktır.