Çene Eklemi Rahatsızlığı

Üstün Hizmet.

Size en iyiyi sunmak için çok çalışıyoruz.

Memnuniyet.

Her defasında sizi memnun etmeyi amaçlıyoruz.

Güven.

Ağız sağlığınız Dentomega ile güvenilir ellerde.

Çene Eklemi Rahatsızlığını sizin için en basit haliyle anlattık

Günlük hayatta sıklıkla rastladığımız çene eklemi rahatsızlığı tedavilerinde zorluklar yaşanabilen bir durumdur. Bu rahatsızlıklar, sadece eklem ve çiğneme kaslarından kaynaklanan problemleri değil, aynı zamanda çiğneme sisteminin fonksiyonu ile ilgili bozuklukların tümünü kapsar. Çene eklemi son derece karmaşık bir yapıya sahip olan çiğneme sisteminin önemli bir bölümünü oluşturur. Bugüne kadar ilginizi çekmemiş olabilen bu rahatsızlık gün içinde en fazla kullandığımız eklemler arasındadır.

çene eklemi rahatsızlığı

İmplant, robotik implant, gülüş estetiği, ortodonti tedavisi, diş beyazlatma ağız içi kanseri, çocuk diş sağlığı, pedodonti diş tedavileri, ağız ve diş cerrahi tedavisi, genel anestezi altında diş tedavisi uygulamalarında olduğu gibi çene eklemi rahatsızlığında da doktor muayenesi geciktirilmemeli.

Çene Eklemi Rahatsızlığının Nedenleri

Dişlerin kapanış bozuklukları ortodontik sorunlara işaret eder
Ağız içinde uygun yapılmayan ve eskiyen protezler, kanal tedavileri, dolgular ve implantlar

Duruş bozuklukları özellikle başın ve omuzun öne olan pozisyonu
Tek taraflı çiğneme alışkanlığı
Stresten veya alışkanlıklardan kaynaklı diş sıkma problemi
Bebeklik veya çocukluk çağından yetişkinliğe kadar uzanabilen çene ve yüz bölgesine gelen travmalar

Tüm bunların yanı sıra gündelik hayatta gerek zaruriyetten, gerekse hobilerimiz haline gelen durumlar çene eklemi problemi oluşturur. Bunlar soğuğa maruz kalma, sıklıkla esneme, sert yemekler tırnak yeme, pipo içme, ağızdan nefes alıp verme, keman çalma, sakız çiğneme, sıklıkla ve sert bir şekilde çekirdek yeme gibi aşırı gelişen fonksiyonlar.
Çene Eklemi Probleminde Tedavi Yöntemleri
Çene eklemi problemine neden olan sebebi ortadan kaldırma amacı ile ilerleyen tedavi yöntemi çene hareketliliğinin ve eklemin duruş şeklinin tekrar sağlanması üzerine tasarlanır.
Çene eklemi rahatsızlıkları başlangıç tedavisi;  hasta eğitiminde farkındalık yaratmak amacı güder. Yumuşak diyet uygulamasını, yukarıda bahsedilen bazı alışkanlıkların azaltılmasını veya ortadan kaldırılmasını, hastanın evde kendi uygulayabileceği egzersizleri, diş hekimi tarafından yapılacak ağız içi apareylerini (gece plağı), fizik tedavi uygulamalarını, medikal tedavilerini ve psikolojik destek tedavilerini içerir. Eklem problemi olan kişiler buna sebep olan sorunu bilmeli ve gündelik hayatta çene eklemi problemi yaşamamak adına önlem almalıdır.

İlk Adımda Hasta Eğitimi

Yumuşak diyetle beslenilmeli, fındık, fıstık gibi sert kuruyemişleri yemekten kaçınılmalı.
Ufak lokmalar halinde yemek yemeye dikkat edilmeli ve tek taraflı çiğneme yapılmamalı ağzın her yönü eşit şekilde kullanılmalıdır.
Sakız çiğnemek, kalem ısırmak, parmak emmek, dişleri sıkmak gibi fonksiyon dışı aktivitelerden uzak durulmalı.
Esnerken, gülerken çene desteklenmeli, ağız fazla açılmamalı.
Uzun süre konuşmak, çiğnemek, yemiş yemek (özellikle uzun süreli çekirdek yemek) ve şarkı söylemek çene eklemi çevreleyen kasları fazlasıyla yorar. Bu aktivitelere dikkat edilmelidir.
Soğuk havalarda boyun ve yüz kaslarının sıcak tutulmasına özen gösterilmeli.
Ağızdan yüzeysel solunum yerine, burundan ve derin solunum yapılmalı.
Gece çok yüksek yastıkta yatılmamalı. Uyumadan önce alt çene tamamen aşağı düşecek tarzda tutulmaya gayret gösterilmeli.
Yüzüstü yatmaktan mutlaka kaçınılmalı.
Araba kullanırken başın arkası desteklenmeli ve dik durmaya çalışılmalı.
Baş ve omuzların dik pozisyonda durmasına dikkat etmek, öne eğik durmaktan kaçınmak, bunu engellemek için egzersiz yapmaya özen gösterilmeli Ayrıca çene eklemi rahatsızlığı hisseden kişiler günlük aktiviteler sırasında omuzlarını arka ve aşağıya doğru kaydırmalı. Kalça ve dizler 90 derece bükülmüş ve ayaklar yere tam temas edecek şekilde oturmalı.
Dil ağız tavanında gevşek bir şekilde tutulmalı.
Dudaklar bitişik, dişler ayrı dil ağız tavanında gevşek olan istirahat pozisyonunu sürekli hatırlamak çok önemlidir.

Tedavi fiyatlarını mı öğrenmek istiyorsunuz?
Çok basit.

Dentomega ile iletişime geçmenin harika yolları var, dilerseniz ekranın sağ alt köşesinde bulunan konuşma penceresinden temsilcimize yazabilir, bizi hemen arayabilir ya da yandaki e-mail formunu doldurup bize mail gönderebilirsiniz.

Adalet Mah. Manas Bulvarı
72/A Bayraklı / İZMİR
Yol Tarifi Al

+90 232 388 77 99
+90 545 380 70 90


    Harika bir gülüşe sahip olmak,
    sandığınız kadar zor değil.