Çatlak Diş Sendromu

Üstün Hizmet.

Size en iyiyi sunmak için çok çalışıyoruz.

Memnuniyet.

Her defasında sizi memnun etmeyi amaçlıyoruz.

Güven.

Ağız sağlığınız Dentomega ile güvenilir ellerde.

Çatlak Diş Sendromu Nedir? sizin için en basit haliyle anlattık

Dişhekimliği tarafından en zor tespit edilen durumlardan olan çatlak diş sendromu; tamamlanmamış, kırık, yeşil dal kırığı, ikiye ayrılmış gibi farklı ifadeler ile tanımlanır. Çatlak diş ile kırık diş birbiri ile karıştırılmamalıdır. Mevcut ağız ve diş bakımınızı evde kişisel olarak yapıyor olsanız dahi, belirli aralıklarla dişhekimi muayenesine gitmeniz gerekiyor. Bu durum implant, robotik implant, gülüş estetiği, ortodonti tedavisi, diş beyazlatma ağız içi kanseri, çocuk diş sağlığı, pedodonti diş tedavileri, ağız ve diş cerrahi tedavisi, genel anestezi altında diş tedavisi gibi ağzınızda sizin göremediğiniz ve tahmin edemediğiniz pek çok gerçeği ortaya çıkarabilir. Bunlardan biri ise çatlak diş sendromudur.

Çatlak Diş Sendromu

Çatlak Diş Nasıl Teşhis Edilir?

Çatlak diş sendromu hastanın kendi kendine teşhis koyamadığı durumlar arasındadır. Hastanın sıcak, soğuk veya çiğneme hassasiyeti yaşadığı durumlarda aniden ortaya çıkan keskin bir ağrıdır. Dişin görünen yüzeyinde meydana gelen çatlaklar sürekli olarak ağrı oluşturmaz. Çatlak diş sendromu genellikle arka kısımlardaki dişlerde meydana gelir. Bu durumda hasta hangi dişinde sorun olduğunu tam anlamıyla açıklayamaz. Bu ağrı farklı hastalıklar ile de kolaylıkla karıştırılabilir. Özellikle ağzın üst kısmındaki dişlerde meydana gelen çatlak diş sendromu migren ağrısı ile karıştırılabilir. Bu nedenle teşhis için mutlaka uzman bir hekimin muayenesinden geçmeniz gerekir.
Çatlak diş sendromu sıklıkla büyük restorasyonlu; nadir olarak da restorasyonsuz, çürüksüz dişlerde görülür. Ağrı hissi ile gelen hastada çürük, dolgu ya da uygunsuz hiçbir bulgu görülmeyebilir. Genellikle ağrıya neden olan çatlak, çıplak gözle görülemez. Ağrının tam olarak hangi dişten kaynaklandığı diş hekiminin dişin bütün bölümlerine basınç uygulayarak yaptığı muayene sonucunda anlaşılır.
Çatlak diş sendromunun anlaşılması için bir başka teşhis yöntemi ise ısırma testidir. Bu testte rulo pamuk, dil basacağı gibi bir materyal veya özel aparey şüpheli diş üzerine yerleştirilir ve ısırma sırasında hastanın tarif ettiği tarzdaki ağrının oluşup oluşmadığı tespit edilir. Çıplak gözle görülemeyen çatlak kısım, çiğneme esnasında sinirlere baskı yapacağından hastanın vereceği tepki kısa süreli ancak şiddetli ağrı şekilde olur. Çatlak diş sendromunun bazı durumlarda tanısı o kadar güçtür ki diş çekildikten sonra kırık hattı fark edilir.

Çatlak Diş Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavinin ilk adımında çatlağın ilerlemesini engellemek ve hastanın ağrı şikayetini ortadan kaldırmak amacıyla ortodontik bant ile geçici stabilizasyon yapılır. Sorunlu olan bölgenin kök kanal tedavisi ile sinirleri tamamen ortadan kaldırılır. Enfeksiyon riskinden uzaklaşan dişin kök içerisinde oluşan boşluklarına post yerleştirilir. Post uygulamasının ardından gelen son aşama ise kron kaplamadır. Kron kaplamanın amacı dişleri güzelleştirmek, sağlamlaştırmak ve korumaktır. Tüm bunların dışında çatlak diş sendromu ilerleyip dişlere ulaştığında her geçen gün köklere zarar verecektir. Bu nedenle yapılması gereken en doğru müdahale dişin çekimidir olacaktır. Oldukça güç bir şekilde tespit edilen çatlak diş sendromu ilerlediği takdirde diş kaybına neden olabileceğinden dişhekimi muayenesi ile erken tanı çok önemlidir.

Tedavi fiyatlarını mı öğrenmek istiyorsunuz?
Çok basit.

Dentomega ile iletişime geçmenin harika yolları var, dilerseniz ekranın sağ alt köşesinde bulunan konuşma penceresinden temsilcimize yazabilir, bizi hemen arayabilir ya da yandaki e-mail formunu doldurup bize mail gönderebilirsiniz.

Adalet Mah. Manas Bulvarı
72/A Bayraklı / İZMİR
Yol Tarifi Al

+90 232 388 77 99
+90 545 380 70 90


    Harika bir gülüşe sahip olmak,
    sandığınız kadar zor değil.